Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PYD, Afrin'den saldıracak

27.01.2016 12:25
Türkiye'nin Fırat'ın batısına geçmesini kırmızı çizgi ilan etmesinin ardından terör örgütü PYD Fırat'ın batısına geçmek için yeni bir yöntem buldu. İran ve Rusya'nın desteğiyle Azez'den Fırat'a doğru olan bölge PYD tarafından ele geçirilecek. Bu sayede Su

Suriye'nin kuzeyinde doğudan Fırat nehrine kadar uzanan bölge terör örgütü PYD'nin denetimi altında. Fırat'ın batısında Hatay sınırındaki Afrin Bölgesi'de PYD'nin kontrolü altında. Afrin'le Fırat arası ise DAEŞ kontrolü altında. Türkiye PYD'nin Fırat'ın batısındaki Afrin ile Fırat arasındaki bölgeyi ele geçirerek Suriye'nin kuzeyini tamamen denetim almasını kırmızı çizgi olarak ilan etmişti. PYD ise şimdi bir şark kurnazlığıyla Fırat'ın batısına geçmeden Afrin'den Fırat'a doğru bir harekat yaparak kantonlarını birleştirmek istiyor.

BATIDAN DOĞUYA GEÇECEKLER

Rusya'yla İran'ın PYD'nin kontrolündeki Afrin'e 7-8 ayrı indirme harekatıyla silah, mühimmat ve lojistik malzeme yığması Türkiye tarafından 'Afrin'in doğusundan Cerablus'a doğru harekat planı' olarak yorumlandı.

Ankara'nın 'kırmızı çizgisi'ni aşmak amacıyla Fırat'ın batısına geçmek yerine Afrin'in doğusundan Cerablus-Mare bölgesine hareket etmeyi planlayan PYD-YPG'nin kontrolleri altındaki Afrin-Başköy arasında bir hat açtığı gelen bilgiler arasında.

PYD-YPG'nin Rusya ve İran'ın askeri desteği altında planladığı operasyonda "Afrin'in doğusundaki DAEŞ'i buradan temizliyoruz" gerekçesini öne süreceği bildiriliyor.

Bu haber toplam 2832 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri