Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PYD Eşbaşkanı Müslim: Bağımsızlığın zamanı değil

06.07.2014 11:48
PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin yapmayı planladığı bağımsızlık referandumu için 'Halk iradesine bakmak gerek, ancak bağımsız bir devlet için henüz zaman gelmedi' dedi.

Diyarbakır'da düzenlenen "Ortadoğu'da Sınırlar, Rejimler, Kürdistan ve Gelecek Tahayyülleri" adlı konferansa Skype bağlantısıyla katılan PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin "Birkaç ay içinde yapacağız" dediği bağımsızlık referandumu hakkında "Halkın iradesine bakmak gerekiyor. Ancak bağımsız bir devlet için henüz zaman gelmedi. Bunun için uygun koşullar yok" diye konuştu.

KOBANİ KONUSU...

"Kürt halkından isteğimiz ulusal birlikteliğimizi sağlamaktır" diyen Müslim, Suriye'nin kuzeyindeki 'Kobani kantonunda IŞİD ile PYD güçleri arasındaki çatışmalara değindi. "Kobani düşerse tüm Kürt halkının iradesi düşer" diyen Müslim, "Tarihi bir dönem yaşıyoruz. Kobani’de büyük bir saldırı var. Bu sabah güzel bir haber aldık. Akşama kadar saldırıların geri püskürtüldüğüne dair güzel haberler almaya devam edeceğiz" dedi.

Müslim, "Tilkoçer’de peşmerge ile YPG birlikte IŞİD’e karşı mücadele veriyor. Güney Kürdistan’da uygulamak istediklerini, Rojava’da da uygulamak istediler ama buna izin vermedik. Kürt halkının birlikteliği bu kirli politikalara izin vermeyecektir" diye konuştu.

Bu haber toplam 1958 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri