Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PYD: Haseke'yi boşaltın!

11.04.2016 12:49
PYD terör örgütünün, Suriye'nin kuzeyini ele geçirmek amacıyla Esed'e Haseke'yi boşaltması için baskı yaptığı ortaya çıktı.

Türk güvenlik birimlerinin Suriye’deki son gelişmelerle ilgili hazırladığı ayrıntılı raporda, PYD’nin rejim güçleriyle yaptığı görüşmelerde Suriye ordusuna ait asker ve istihbarat birimlerinin Haseke ve Kamışlı’dan çıkmasını istediği belirtildi. Ancak Şam yönetimi, PYD’nin bu talebini geri çevirdi.    

BOŞALTMAZSANIZ ZORLA ÇIKARILACAKSINIZ

Rapora göre geçen mart ayında PYD’nin üst düzey yöneticilerinden Aldar Halil,Haseke Valisi Muhammed Zaal Ali ile görüşerek, PYD’nin askeri kanat sorumlusuFerhat Abdi Şahin’in, “Suriye rejimi askeri ve istihbarat unsurları Haseke ve Kamışlı’dan en geç 7 Nisan’da ayrılsın. Aksi takdirde bu güçler zorla çıkarılacaktır” mesajını içeren mektubunu iletti. Haseke Valisi bu talebi geri çevirerek, PYD’nin silahlı gücü YPG tarafından oluşturulmuş kontrol noktalarının kaldırılmasını istedi.   

SALDIRI OLURSA CEVAP VERİRİZ

Gerilimin artması üzerine PYD’liler ile Suriye Ordusu Haseke Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hasan Muhammed arasında 3 Nisan’da Kamışlı Havalimanı’nda bir görüşme daha yapıldı. Suriyeli komutan bu görüşmede, “Haseke ve Kamışlı’da rejim güçlerine saldırı olması halinde, Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait uçakların Cezire Kantonu’na yoğun bombardıman başlatacağı” uyarısında bulundu. Esad rejiminin bu tehdidi üzerine PYD, Haseke ve Kamışlı’dan rejime bağlı asker ve istihbarat unsurlarının geri çekilmesi talebinden vazgeçti. 


Kaynak: Hürriyet

Bu haber toplam 1046 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri