Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PYD Liderinden Kürt Zirvesi Sonrası Çarpıcı Sözler

15.10.2014 03:34
Duhok'ta yapılan olağanüstü zirve sonrası konuşan Salih Müslim, "Birlik şart. Belki de IŞİD Kürtlere karşı kuruldu. Türkiye'nin tek yanlı kararına karşıyız." dedi

Rojava (Suriye Kürdistanı) partilerinin katılımıyla Duhok'ta gerçekleşen ve Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin çağrısıyla yapılan zirveden sonra konuşan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Kürtler arası birliğin şart olduğunu söyledi.

Müslim, "Türkiye tarafından alınacak tek yanlı kararlara karşıyız. (Tampon Bölge konusu) BM ile karar alınırsa saygı duyarız. Erbil'den silahlar coğrafi şartlardan dolayı gelmiyor. Belki de IŞİD bize karşı kuruldu zira hep bize saldırıyor." dedi.

"HER YERDE BİRLİK ŞART"

Salih Müslim, "Sadece Rojava'da değil her yerde Kürtler arasında yardımlaşma ve birlik olmalıdır, bu bir zorunluluktur" dedi.

Toplantıda, durumların genel çerçevede ele alındığını söyleyen Müslim, yarın ve sonraki günkü oturumlarda diğer birçok konunun enine boyuna ele alınıp tartışılacağını söyledi.

"BELKİ DE IŞİD KÜRTLERE KARŞI KURULDU ÇÜNKÜ..."

PYD Eşbaşkanı, toplantının olumlu bir havada geçtiğinin altını çizdi. IŞİD ile ilgili de konuşan Müslim, "Belki de IŞİD sırf Kürtler'e karşı kuruldu, zira her yerde Kürtler'e saldırıyorlar. Kürtleri kafir olarak görüyorlar" dedi.

TÜRKİYE MESAJI

Türkiye tarafından alınacak tek yanlı kararlara karşı olduklarını belirten Salih Müslim, "Eğer bir girişim olacaksa bu Birleşmiş Milletler öncülüğünde olmalı. Bu durumda saygı duyarız" diye belirtti.

BARZANİ VE SİLAH KONULARI

Müslim, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani'nin, Erbil ve Kobani'nin kendileri için aynı olduğunu ve silah gönderememe konusunun da coğarfi şartlardan kaynaklı olduğunu belirttiğini aktardı.

Suriye Kürt Ulusal Kongresi (ENKS) ve PYD (TEV-DEM ve Rojava Kürdistanı HalkKongresi - EGRK) yöneticileri, dün toplantı için başkent Erbil'e gelmişti.

Toplantının gündeminde IŞİD saldırısı altındaki Kobani bölgesi, ortak silahlı güç oluşturulması ve oluşumlar arasındaki sorunların giderilmesi bulunuyor.

BARZANİ'NİN ÇAĞRISI İLE GERÇEKLEŞTİ

Toplantının, Barzani'nin çağrısıyla gerçekleştiği kaydedildi. Toplantıya katılacak ENKS heyetinde 11, TEV-DEM heyetindeise 7 kişi yer alıyor.

Bu haber toplam 2042 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri