Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PYD liderinin Türkiye ziyaretinin perde arkası

27.07.2013 16:26
Türkiye, PYD lideri Müslim'e 3 saatlik görüşmede 3 şartı açık açık iletti.

MİT ve Dışişleri'nin daveti üzerine önceki gün Türkiye'ye gelen PKK'nın Suriye'deki siyasi uzantısı PYD'nın lideri Salih Müslim ardı ardına görüşmeler gerçekleştirdi. Önceki gün Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve MİT Müsteşarı Hasan Fidan'la biraraya gelen Müslim, son dönemdeki gelişmelere ilişkin muhataplarıyla 6 saatlik görüşme yaptı. Müslim'i dün de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu kabul etti. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve MİT Müsteşarı Fidan'ın da hazır bulunduğu dünkü görüşme ise 3 saat sürdü. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, PYD ile görüşmeleri için üç ön şart ortaya koymuştu. Yenişafak'tan Çetiner Çetin'in haberine göre, daha önce Erbil'de yapılan görüşmede Salih Müslim'in İstanbul'a gelmesinin zemini hazırlayan o üç şart şunlardı:

3 SAATLİK GÖRÜŞMEDE 3 ŞART

1- PYD Esed rejiminin yanında yer almayacak,

2- Suriye halkının seçimle işbaşına getireceği parlamento oluşana kadar emrivaki yapmayacak (yani fiili durum yaratıp bir bölgeyi kendisinin ilan etmeyecek)

3-Türkiye'de teröre destek vermeyecek. Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun dün kabul ettiği PYD lideri Salih Müslim'in, Esed rejiminin yanında yer almama ve Türkiye'de teröre destek vermeme şartlarını koşulsuz kabul ettiği öğrenildi.

DEVLET KURMA NİYETİ YOK

Salih Müslim'in uzun süre Türkiye'de yaşamış olmasından ötürü tercüman kullanımına ihtiyaç duyulmadığı görüşmede MİT heyeti Müslim'e, bölgesel paradigmaların değiştiğini anlatarak, 'Baas rejimi altında yıllarca ezilmiş Kürt kardeşlerimizin kazanımlarını siyasi ihtiraslara heba etmeyin. Suriye halkı olarak geleceğinizi yeniden şekillendirirken yeni çatışma alanları oluşturmak herkesin kaderini kötü etkiler' mesajı verdi.

Bölgedeki tüm etnik ve mezhep gruplarının birbiriyle düşmanca bir tavır içine girdiğine dikkat çeken PYD lideri Müslim'in ise 'Dengeleri iyi okumaya çabalıyoruz. Amacımız bağımsız bir devlet kurmak değil, tam tersine kendimizi korumaya çalışıyoruz. Suriye'nin bir parçasıyız ve bölge için tehdit oluşturmuyoruz. Ülkede sorunlar çözülene kadar sivil bir yönetim kurmak istiyoruz. Suriye'de taşlar yerine oturuncaya kadar bekleyeceğiz. Sonu belli olmayan bir serüvene sürüklenmek istemiyoruz. Türkiye ile ilişkileri dostça sürdürmek arzusundayız' dediği öğrenildi.

YARDIM İÇİN KAPILARI AÇIN

Suriye savaşı ile birlikte bölgede artan ihtiyaçların karşılanması için kapıların açılmasını ve yardımların gelişinin kolaylaştırılmasını isteyen PYD lideri Salih Müslim, 'İnsanlarımız kardeşlerine yardım göndermek istiyor. Ancak kapılar kapalı ve çok ciddi sıkıntılar baş gösterebilir. Bu süreçte kapıların açılması çok önemli, bu konuda desteğinizi bekleyeceğiz' şeklinde çağrıda bulundu. Dışişleri'nin ise insani yardımların geçişi konusunda yeşil ışık yaktığı öğrenildi. Son MGK toplantısında alınan karar üzerine İstanbul'a davet edilen Salih Müslim ve iki PYD yönetcisi, Devlet Konukevi'nde misafir edildi. Müslim'in, gelmeden önce Türkiye ziyareti konusunda Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ile Kandil'i bilgilendirdiği öğrenildi. BDP ise Müslim'in ziyaretinden, ancak Türkiye'ye gelişinden sonra haberdar oldu.

ÖNCE ERBİL'DE GÖRÜŞÜLDÜ

Türkiye'nin, PKK uzantısı PYD ile görüşmesi ilk değil. Daha önce de temaslar oldu. PYD yetkilileriyle bir süre öncesi Kahire'de üst düzey bir temas yaşandığı, ardından PYD'li bir heyetin İstanbul'da yapılan Suriye Muhalifleri toplantısı katıldığı, bu sırada ise MİT ve Dışişleri yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştiği öğrenildi. Salih Müslim'in sürpriz İstanbul ziyareti öncesinde ise MİT ve Dışişleri'nin kendisiyle Erbil'de temas kurmuş olduğu da gelen bilgiler arasında.

'PYD SURİYE'NİN PARÇASIDIR'

Dışişleri Bakanı Davutoğlu tarafından kabul edilen PYD lideri Salih Müslim, 'Suriye'nin parçasıyız' vurgusu yaparak şu ifadeleri kullandı: 'Türkiye ile iyi ilişkiler temelinde dostça yaşamak arzusundayız. Suriye'deki tablo bizleri de endişelendiriyor. Biz istiyoruz ki, Batı Kürdistan'daki tüm inanç grupları ve farklı uluslar bu yönetimde yer alsın. Çünkü biz Suriye'nin bir parçasıyız ve biz ne Suriye'nin geneli ne de bölge için bir tehlike oluşturmuyoruz. Sanıldığının aksine Esed yanlısı da değiliz.'

RENGİ DEĞİŞTİ

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesine komşu olan Rasulayn ilçesini elinde bulunduran PYD'nin sınırın sıfır noktasına astığı bayrak, Kürt Yüksek Konseyi'nin bayrağı ile değiştirildi. PYD ile MİT arasında yapılan görüşmelerde olumlu mesajlar verilirken, 9 noktada PYD bayrağı yerine Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun, üyeleriyle Erbil ve Katar'da görüştüğü Kürt Yüksek Konseyi'nin bayrakları asıldı. Suriye'nin kuzeyine yerleşen terör örgütü PKK'nın bu ülkedeki uzantısı PYD'nin daha önce astığı bayrak sarı ve etrafı yeşil renkten oluşuyordu. Yeni asılan bayrağın ise beyaz ve yeşil renkten oluştuğu gözlendi. Günlerdir çatışmaların devam ettiği Rasulayn'da ise sessizlik hakim.

Bu haber toplam 1620 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri