Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PYD Sözcüsü Nusra Hakkında Konuştu

21.07.2013 13:55
PYD Dış İlişkiler Sözcüsü ve Kürt Yüksek Konseyi Dış İlişkiler Komite üyesi Zuhat Kubani, Suriye'deki gelişmeleri değerlendirdi.

PYD ile El Nusra arasındaki çatışmalar hakkında konuşan Kubani, daha önce de 2 kez çatışma olduğunu ancak bir anlaşmaya varıldığını belirtti.Suriye’nin kuzeyinde İslami emirlik hedefi

Cumhuriyet gazetesinden Özgür Ulusoy'a konuşan Kubani, "Anlaşmaya göre şehirde Arap, Kürt, Çeçen ve Hıristiyanlardan oluşan bir halk meclisi kurulacaktı. Suriye’deki barış komitesi geldi, bir anlaşmaya varıldı. Cebhet el Nusra anlaşmaya uymayarak halka baskı uygulamaya başladı, anlaşmaya göre şehirde askeri güç olmayacak yalnızca halk meclisine bağlı sivil polis asayişi sağlayacaktı, ancak Nusra anlaşmaya riayet etmedi. Halkı tehdit etti, kontrol noktaları oluşturdular. Son olarak pusu kurularak YPG’nin devriyesine saldırıldı" dedi.

Kubani, bunun sebebinin El Nusra'nın Suriye’nin kuzeyinde İslami emirlik oluşturma hedefi olduğunu ifade etti.

Türkiye, ABD, Tunus kimlikleri

"Silahlı gücümüz YPG’ye halktan çok şikâyet geldi, bunlar çıksın diye. Halk Meclisi Nusra’dan ötürü çalışmaları durdurdu. YPG halk isteği üzerine müdahale etti, bunları bölgeden çıkardılar. Ceylanpınar’a tekabül eden sınır kapısını da oradan aldılar" diyen Kubani, Nusracıların çok azının Suriyeli olduğunu ellerinde bulunan kimliklerin Türkiye, ABD, Tunus'a ait olduğunu ve çoğunun Irak'tan geldiğini belirtti.

Ankara İslamcı grupları destekliyor

İslamcı grupların Türkiye'yle ilişkisi sorusu üzerine ellerinde bir dizi itiraf olduğunu ifade eden Kubani;" Bu gruplar Türkiye sınırından geliyorlar. Elimize ilk çatışmalarda geçenlerden bazılarının itirafları var Türkiye’yle ilgili. Bizi kamplarda eğitiyorlar ve bizimle ilgileniyorlar diye. El Kaide’yi desteklemek lehine değil Türkiye’nin, aleyhine" dedi.
"Kürtler kendi özgürlükleri için mücadele ediyor, Kürtler özgür olursa, bu Türkiye halkına da destek olur. Özgür insandan güç alırsın, köleden değil. Türkiye Cebhet el Nusra’yı desteklemekten vazgeçsin, yarın bunlar Türkiye’ye bela olacak" diyen Kubani, Türkiye yönetimini Kürtler'le ittifaka çağırdı.

Suriye'de Kürtlerin devlet kurmak, parçalanmak değil beraber yaşamak ve özerlik istediğini belirten Kubani, Resulayn ve Derik’ten Afrin’e kadar olan bölgenin Kürtler'in kontrolünde olduğunu söyledi.

Muhalifleri ağırlayan Türkiye, insani yardım talebine yanıt vermiyor
Ankara'ya gönderdikleri heyetle Türkiye'den insani yardım talebinde bulunduklarını, çocukların ihtiyaçları olduğunu, Suriye'de 3,5 milyon Kürt yaşadığını belirten Kubani, hiçbir yardımın gelmediğini, Türkiye ve Avrupa'daki Kürtlerden destek alabildiklerini söyledi.

Suriye Kürtleri'nin yaklaşık 3 yıldır saldırı politikası izlemediğini, kendilerini koruduklarını belirten Kubani; biz bu savaştan yana değiliz. İslamcılar, Suriye’yi savaş alanına dönüştürmek istiyor. 6-7 milyon göç var.Suriye’deki çatışmalar diğer bölgelere yansır demiştik, Suriye demek Ortadoğu demektir, Suriye, Libya ve Tunus gibi değil. Suriye’de siyasi bir çözüm olmalı. Biz Kürtler olarak siyasi çözümü savunuyoruz. ÖSO bayrağı hiçbir yerde yok, siyah bayraklar sallanıyor her yanda, aralarında birlik yok. Rejimin güçleri hâkimdir hâlâ birçok yerde, bu durumda yeni bir hükümet için müzakere gerekiyor, masada muhalefet ve hükümet olmalı." dedi.

Öte yandan Kubani, yabancı güçlerin müdahalesine ilişkin, askeri müdahale istemediklerini, Irak ve Libya'da yaşananların bir kaos olduğunu belirtti.

Bu haber toplam 2560 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri