Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PYD Türkiye korkusuyla Tel Abyad'a ABD bayrağı istedi

16.09.2016 00:16
Türkiye'nin ÖSO ile birlikte Tel Abyad'a müdahale olasılığı üzerine, PYD'lilerin Amerikalılardan bayrak asmalarını istedikleri ortaya çıktı.

Sputnik’e konuşan Tel Abyad’daki bir Kürt yetkili, "Türkiye son günlerde Tel Abyad’a saldırı yapmak için hazırlık yapıyor. Kentin Arap aşiretlerini bize karşı kışkırtıyor, onları silahlandırıyor. Bu konuda istihbarat aldık. Türkiye Rakka’yı bahane ederek Tel Abyad üzerinden Rakka’ya gitmek istiyor. Amaç Rakka değil Tel Abyad işgalidir. Biz bu konuyu IŞİD ile mücadelede müttefiğimiz olan ABD’li yetkililere söyledik. ABD'li bir komutan kente geldi ve Türkiye’nin müdahale etmemesi için kentin önemli yerlerine ABD bayrağı dikti" ifadelerini kullandı.

PYD Türkiye korkusuyla Tel Abyad'a ABD bayrağı istedi

ABD'DEN BAYRAK AÇIKLAMASI

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, Peter Cook, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında AA muhabirinin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde terörörgütü PYD militanlarının bulunduğu yerlere Amerikan bayrağı asılmasıyla ilgili sorusunu yanıtladı.

Konuyla ilgili haberleri görmediğini belirten Cook, "Ancak daha önce  de ortaklarımıza kendi kendilerine Amerikan bayrağı asmamaları çağrısı  yapacağımızı söylemiştik"diye konuştu. Cook, "Son olayı bilmiyorum ama böyle bir  şey varsa bunu konuşacağız." ifadesini kullandı.

Basın toplantısından sonra AA muhabirine konuşan bir başka Pentagon yetkilisi de "Konuya bakıyoruz" ifadesini kullandı.

Terör örgütü PYD'nin mevzilerinin kontrolündeki Tel Abyad ilçesinin  Mumbatıh bölgesinde 3 noktaya asılan ABD bayrakları, Şanlıurfa'nın Akçakale  ilçesinden de görülüyordu.

Suriye'de 2 Eylül'de Fırat Nehri'nin batısındaki Münbiç ilçesinde  PYD'nin çok sayıda militanının bulunduğu Rafi köyünde de çevreye ABD bayrakları  asılmıştı. Bölgedeki yerel kaynaklar, teröristlerin ABD bayrağını "kalkan" olarak  kullandığını belirtmişti.

Bu haber toplam 914 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri