Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Radikal'den Genelkurmay'a yanıt!

12 Şubat 2009 / 19:01
Genelkurmay'ın akşam saatlerinde yaptığı sert açıklamaya, açıklamanın muhatabı Radikal gazetesinden yanıt geldi.
CNNTürk'e telefonla bağlanan gazetenin Haber Koordinatörü Ertuğrul Mavioğlu, Genelkurmay'ın çıkışını 'talihsiz' sözleriyle değerlendirdi, 'Haberimizi bekletmiş değiliz, elimize ulaştığında kullandık' dedi.

İşte Mavioğlu'nun açıklamaları...

''Açıklama görüldüğü kadarıyla doğrudan doğruya gazetemizde yer alan İbrahim Şahin haberini hedef almakta. Çok açıkça 11 Şubat 2009 gününe kadar neden bekletmişler bu bilgiyi, ya da bu ifadeye sahipseler neden 11 Şubat'ı seçmişler falan gibi bir açıklama...Özellikle açıklamanın bir 4. maddesi varki bana göre evlere şenlik...Hiç bir şey bekletilmiş değil, o ifade elimize ulaştığında muhabir arkadaşımızın eline ulaştığında gazetemize hemen aldık. Ve böyle bir haber elimize geçtiğinde de bunu saklamamız ancak bir otokratik ülkede, bir sansür cumhuriyetinde gerçekleşebilirdi. Bunun ucu kime dokunuyor, kim huzursuz olacak şeklinde düşünmemiz söz konusu olamazdı, çünkü Ergenekon soruşturması doğrudan doğruya zaten devlet içinde görev yapmış kişileri ilgilendiren haberler ya da gelişmeler...Doğrudan doğruya jandarmayı, polisi, askeri bunları ilgilendiriyor. Başından beri böyle.. 'O yüzden 700 bin kişiye komuta etmiş' gibi ifadelerde son derece olayın gerçekliğinin dışında ifadeler diye düşünüyorum.

Ama öte yandan tabii burada bir yanlış bilgilenme de söz konusu, Genelkurmay açısından... Açıklama İbrahim Şahin'in ifadelerini değil, ibrahim Şahin'e sorulmuş sorular üzerinden yapılan bir haberi içeriyor. İbrahim Şahin'in attığı palavralar üzerinden yapılmış bir haber değil. Savcılığın gerçekleştirdiği soruşturma sonucunda elde edilen doneler üzerinden gerçekleştirilen soruşturma ve bir ifade tutanağı var. Bu ufadelerin ben tamamını okudum. Şahin bu soruların bir çoğuna cevap vermiyor ya da Genelkurmay'ı veya gerekli kişileri bilgilendirdim diyerek yanıt veriyor. Sorulan sorular bu konuda ciddi bir soruşturma yapılmış olduğunu hatta hatta askeriyeye ait telefon hatlarının birileri tarafından kullandırıldığı gibi soru dahi var işin içerisinde. Fatma Cengiz kimdir? sorusunu biz de sorduk... Çünkü Fatma Cengiz bu bilmece içerisinde bir gerçek kişi değil de sanki tampon kişi gibiymiş gibi görünüyor... Onun arkasında onun telefonunu kullanan başka biri varmış gibi bir izlenim uyandırıyor. Savcıların soruşturması sonucunda ortaya çıkabilecek bir ayrıntı tabii bu, bunu bizim yapabilmemiz pek de söz konusu değil diye düşünüyorum.

Başına dönmek gerekirse Genelkurmay'ın açıklamasını talihsiz buluyorum. Biz görevimizi yaptık. 'Maksatlı' diye açıklanan cinsten açıklamalara benziyor bu açıklama. Biz elimize bilgi geçtikçe bunu yapmaya devam ederiz.''
Kaynak:
Bu haber toplam 884 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri