Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Radikal'in TIR haberi yalan çıktı

20.01.2014 00:48
Bugün Adana'da durdurulan TIR'larla ilgili iddialar asılsız çıktı.

Bugün Adana'da içerisinde silah ve mühimmat taşıdığı ihbar edilen 3 TIR jandarma tarafından durduruldu. Jandarma ekiplerinin, Adana-Gaziantep otoyolu Sirkeli gişelerinde durdurduğu 3 TIR'da yaptığı arama ve ön inceleme tamamlandı. Arama ardından açıklama yapılmamasına rağmen Radikal gazetesi "3 TIR'dan ikisinin Suriye'ye silah ve mühimmat taşıdığı iddia ediliyor" şeklinde bir haber yaptı. İlerleyen saatlerde durdurulan TIR sayısının 7'ye yükseldiği bilgisi de yine Radikal tarafından servis edildi. Ancak Radikal'in öne sürdüğü bu iddiaların asılsız olduğu ortaya çıktı.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Adana Valiliği, otoyolda durdurulan 3 TIR'la ilgili yazılı açıklama yaptı. 3 TIR'ın Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatı ile durdurulduğu belirtilen açımlamada, "Yapılan kontrollerde Milli İstihbarat Teşkilatı'nın rutin görevlerini ifa eden personelin bulunduğu anlaşılmıştır" denildi.

"İHH'YA AİT SİLAH DOLUSU TIR" DEMİŞLERDİ

Geçtiğimiz günlerde yapılan "İHH'ya ait silah dolusu TIR" haberlerini de medyaya ilk servis eden Radikal olmuştu. Kesinlik kazanmadığı halde "iddia edildi" lafının arkasına sığınılarak yapılan bu haberlerle Türkiye'nin teröre destek veren bir ülke olduğu imajı çizme çabası olduğu biliniyor. Özellikle Gezi olayları ve yolsuzluk operasyonlarıyla medyada başlayan bu tarz haber yapma akımı son zamanlarda da TIR haberleriyle devam ediyor. Ülkemiz hakkında yapılan bu kara propaganda haberlerinin genellikle ilk olarak Radikal'den servis edilmesi de dikkat çekiyor.

ZAMAN'IN DİKKAT ÇEKEN TIR MANŞETİ

Cemaate yakınlığı ile bilinen ve yolsuzluk operasyonu sonrası yaptığı haberlerle dikkat çeken Zaman gazetesi de valilikten yapılan açıklamaya rağmen TIR sayısının 7 olduğunu ve silah iddialarını sürdürdü.

ensonhaber

Bu haber toplam 1308 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri