Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rahşan Ecevit'in başörtüsü yorumu

04.11.2013 15:04
Ak Parti'nin başörtüsü ile Meclis çalışmalarına katılma kararı alması üzerine en çok merak edilen konulardan biri de Rahşan Ecevit'in yorumuydu. Ecevit, AK Partili 4 kadın vekil ile ilgili ilk kez konuştu.

AK Partili 4 Milletvekili  Konya Milletvekili Gülay Samancı, Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Beyazıt Kaçar , Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak ve Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey Meclis'e başörtüsü ile gelmişti.

 AK Partili dört kadın vekilin başörtüsü ile Meclis'e girmesinin ardından en çok merak edilen konulardan biri de, Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit'in bu durumu nasıl yorumlayacağıydı.

Çünkü, 14 yıl önce, 2 Mayıs 1999'da Refah Partisi Milletvekili Merve Kavakçı başörtüsü ile TBMM'ye girdiğinde en sert tepkiyi dönemin Başbakanı Bülent Ecevit göstermiş, parmağı ile Kavakçı'yı işaret ederek, 'Bu kadına haddini bildirin' diye bağırmıştı.

'KADINA ŞİDDETİ TIRMANDIRIR'

Görüşlerini bir basın açıklamasıyla paylaşan Rahşan Ecevit, TBMM'de türbanlı milletvekillerinin görev yapmaya başlamasıyla 'konunun kapanmadığını', bu durumun 'mahalle baskısı yaratacağını, kadına karşı şiddeti tırmandıracağını' vurguladı.

Rahşan Ecevit'in açıklaması şöyle;

'Dört türbanlı hanım milletvekilinin TBMM Genel Kurulu'na hiçbir sorun çıkmadan katılmasıyla türban konusunun artık kapanmış olduğu üst düzey yetkililer tarafından belirtilmektedir. Aslında konu kapanmamıştır. Aksine, bu durumun kamuda emsal teşkil edeceği, dolayısıyla mahalle baskısı yaratacağı, ki şimdiden başlamıştır, kadına karşı şiddeti, özellikle hayatlarını şekillendirme aşamasında olan kız çocuklarına tercih hakkı tanımaması gibi sorunları da tırmandıracağı için aile faciaları yaşanacaktır. TBMM'deki türbanlı dört milletvekili hemcinslerine büyük rahatsızlık vermiştir.'

ROTAHABER
Bu haber toplam 9108 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri