Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Leyla Zana özerklik için referandum istedi

22.03.2012 11:20
Leyla Zana, Kürtlerin gelecekleri hakkında ne düşündüklerinin öğrenilebilmesi için referandum yapılmasını istedi.

BDP Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana, Kürtlerin gelecekleri hakkında ne düşündüklerinin öğrenilebilmesi için referandum yapılmasını istedi.

BDP tarafından Gaziantep İstasyon Meydanı'nda düzenlenen Nevruz kutlamalarına yaklaşık 6 bin kişi katıldı.

Öcalan lehine sloganların atıldığı kutlamalarda polis geniş güvenlik önlemi aldı.

Törende konuşan BDP Milletvekili Leyla Zana, hükümet ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ağır suçlama ve eleştirilerde bulundu.

REFERANDUM YAPILSIN
Hükümetin Kürt sorununun çözmesi halinde Türkiye'nin ekonomik gücünün gelişeceğini savunan Zana, Nevruz kutlamalarının yasaklanmasını da eleştirerek şöyle dedi: 'Neden Nevruz'u yasaklıyorsun? Neden Nevruz'a gün biçiyorsun? İktidarın mensuplarına '12 Eylül'ün son bekçiliğini yapmayın' diyoruz. Yapanları bu halk tarihten silecektir. Sayın Başbakan Kürtlerden korkmana gerek yok. Eğer çok korkuyorsan buyur bunu demokratik yön ve yöntemlerle çöz. Sandığını kurarsın, referanduma götürürsün. Kürtler özerklik mi istiyor, Kürtler eyalet mi istiyor, Kürtler bağımsızlık mı istiyor, Kürtler bir yeni anlaşma mı istiyor? Kürt halkına sorarsın.

DİKTATÖRÜN ESERİDİR
Bölünme korkusuyla, bölünme fobisiyle artık karar verecek ne zamanımız ne de ekonomik gücümüz kaldı. Bir karar aşamasındasın Sayın Başbakan. Ahmet Türk'e yumruk atamazsınız. Atanı kutlar onu yanınıza, koruma altına alırsanız, o zaman bu halk gereğini yapar. Gereken cevabı verir. O zaman bir daha geldiğinde bir değil, bin defa tartıp gelmek durumunda kalacaksınız. Bugün buna yasaklama getiremezsiniz. Eğer, bizi biber gazıyla dövüyorsan o diktatörlerin eseridir.

KENDİ GİDİŞİNİ HAZIRLAYACAKSIN
Diktatörlerin sonunu da en yakın zamanda Irak'ta gördük, Libya'da gördük, Suriye'de de görmekteyiz. Kürt sorunu çözdüğün oranda bu ülkenin derecesini artıracaksın. Kürt sorununu çözmediğin sürede bu ülkede ne güvenliği, ne barışı, ne ekonomik kalkınmayı getireceksin. Ne de Ortadoğu'ya örnek hiç bir zaman olamayacaksın. Bizim halklar olarak senden istediğimiz bir şey yok artık. Anlamazsan kendi gidişini hazırlayacaksın. Karar senin Sayın Başbakan.'
 

Bu haber toplam 2020 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri