Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Reis-ul Ulema Çeriç mevkidaşı Adem Zilkiç'i sildi!

14.11.2012 01:47
Bosna-Hersek Reis-ul Uleması Dr. Mustafa Ceriç, Sırbistan'da faaliyet gösteren Sırbistan İslam Birliği'nin (İZS) başında bulunan Adem Zilkiç'in, "Müslümanlara önderlik yapması, cuma namazı kıldırması ve camilerde vaaz vermesinin caiz olmadığına" yönelik f

Bosna-Hersek İslam Birliği resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Reis-ul Ulema Ceriç'in bu fetvayı, İslami yetkileri, Bosna-Hersek İslam Birliği yasaları ve "Bosna-Hersek İslam Birliği Reis-ul Ulema ve başmüftülüğü görevini sorumlu bir şekilde yapacağı" yeminine dayanarak verdiği belirtildi.

"Bosna-Hersek'te yaşanan soykırımdan sonra kimsenin Boşnaklar'ın manevi, kültürel, etnik ve siyasi birliğini bölmeye hakkı olmadığı" dile getirilen fetvada, "Müslümanlar'ın Adem Zilkiç'i dinlemesi ve onun imamlığında cuma namazı kılmasının caiz olmadığı, Zilkiç'in kendisini olduğundan farklı bir şekilde tanıtmasının sadece Sırbistan ve Sancak'taki Müslümanlar'a değil tüm Balkan ülkelerindeki Müslümanlara utanç yaşattığı" kaydedildi.

Reis-ul Ulema Ceriç, "Bu sebeplerle Adem Zilkiç'ten hemen kendini yanlış tanıtmayı bırakmasını istiyorum. Aynı zamanda Adem Zilkiç'in Müslümanlar'dan, sebep olduğu psikolojik acı yüzünden özür dilemesini istiyorum. Bu fetva diğerlerine örnek olmalı ki, bir daha küçük, kişisel hesapları için dinimizin onuru ile oynamak kimsenin aklına gelmesin" ifadelerini kullandı.

Sırbistan'da, Sırbistan İslam Birliği (İZS) ve Sırbistan İslam Birliği Meşihatı olmak üzere iki ayrı İslam Birliği bulunuyor. Sırbistan İslam Birliği Meşihatı'nın başkanlığını ise Sancak Müftüsü Muamer Zukorliç yapıyor.

Yaklaşık 20 yıldır Bosna-Hersek Reis-ul Uleması olan Mustafa Ceriç görevini, Tuzla Müftüsü olan ve yeni Reis-ul Ulema seçilen Hüseyin Kavazoviç'e 15 Kasım'da devredecek. 

Bu haber toplam 3814 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri