Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rektör Parlak usulsüzlükle suçlandı

YÖK, İÜ eski Rektörü Mesut Parlak hakkında soruşturma başlattı. Parlak'ın asker ve savcılarla yediği yemek parasını üniversiteye ödet-tiği, üniversite parasını usulsüz paylaştığı iddia ediliyor.

Z. Kıvanç EL'in haberi

Geçtiğimiz ocakta koltuğunu Prof. Dr. Yunus Söylet'e devreden İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Mesut Parlak'a, soruşturma şoku.

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın onay verdiği soruşturma dosyası YÖK Denetleme Kurulu'na iletildi. Denetleme Kurulu, Parlak'tan savunma istedi. Parlak, geçtiğimiz günlerde savunmasını YÖK'e iletti. Kurul, gerekli gördüğü hallerde Parlak'ı yeniden dinleyebilecek.

YEMEK YEDİRDİ İDDİASI

Prof. Parlak'ın üniversitenin Baltalimanı Sosyal Tesisleri'nde bazı emekli asker, savcı, gazeteci ve medya yöneticilerine yemek verdiği, bu yemek ücretlerini de üniversiteye ödettiği iddia ediliyor. Maliye Mevzuatı'na göre bu ücretleri, Parlak'ın kendi cebinden ödemesi gerektiği, Parlak'ın paraları üniversiteye ödeterek mevzuata aykırı davrandığı ileri sürüldü. Soruşturma raporunda ayrıca, İstanbul Üniversitesi iktisadi işletmelerine alınan malların ihale mevzuatına uygun olmadığı öne sürülüyor. Rektörlüğü döneminde Parlak'ın başkanlığını yaptığı İktisadi İşletme Kurulu'nun da usulsüz işlemler yürüttüğü belirtiliyor.  Parlak'ın ve üniversitenin İktisadi İşletme Kurulu Üyeleri H. Ş., Prof. A. Ç. ile kurulda sosyal işler sorumlusu görevlisi Ö. S.'nin, işletmeye ait prim paralarını aralarında paylaştıkları da iddia edildi.

AKŞAM

Bu haber toplam 1320 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri