Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Resmi olarak 8 yıldır ölü!

19.05.2013 22:57
Aydın'ın Didim ilçesinde yaşayan Emine Tekdemir'in (83), bu kadarı da olmaz dedirtecek bir olay geldi. 2006 yılında aynı ismi taşıyan halasının kızı vefat edince nüfustan düşülen Emine Tekdemir yıllardır devlet nezninde ölü görünüyor...

Verem ve kanser hastası olan Emine Tekdemir, başta devlet hastaneleri olmak üzere hiçbir sağlık kuruluşundan tedavi hizmeti alamıyor. Talihsiz kadın elinde, sürekli tedavi olması gerektiğini belirten sağlık raporu bulunmasına rağmen ne hastaneye gidebiliyor ne eczaneden ilaç alabiliyor. Yaşlılık maaşı da kesilen Tekdemir, DNA testi yaptırıp sağ olduğunu ispat ettiği halde derdine çare bulamadı. Yaşlı kadın, tedavi olabilmek için kimlik bilgilerinin bir an önce düzeltilmesini istiyor.

Emine Tekdemir’in mağduriyeti 2006 yılında başladı. Tedavi olmak amacıyla İzmir Tepecik Göğüs Hastanesi’ne başvuran Tekdemir’e, sağlık karnesi eski olduğu ve kimlik numarası bulunmadığı için sağlık karnesini değiştirmesi istendi. Bunun üzerine nüfus cüzdanı çıkartmak için Nüfus Müdürlüğü’ne giden Emine Nine, burada siciline ölü kaydının işlendiğini öğrendi. Bu tarihten itibaren sağlık hizmetlerinden yararlanamayan Tekdemir’in üç ayda bir aldığı yaşlılık maaşı da kesildi. İşin içinden çıkamayan yaşlı kadının ailesi, avukat aracılığıyla mahkemeye başvurdu. Yapılan araştırmada, Emine ninenin 2006’da Şanlıurfa Devlet Hastanesi’nde tedavi gören aynı isimdeki halasının kızı Emine Tekdemir’in vefatı sonrasında yanlışlıkla her ikisine de ölüm şerhi işlendiği belirlendi. Bu çerçevede mahkeme, Emine Tekdemir’in sağ olduğuna karar verdi. SGK, Nüfus Müdürlüğü ve Didim Cumhuriyet Savcılığı kararı temyiz etti. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 2011 yılında davayı Tekdemir’in lehine bozarak dosyayı iade etti. Yargılama devam ederken mahkeme, 18 çocuğundan, annelerinin yaşadığına dair imzalı beyan istedi. Ayrıca DNA testi talep etti. Yapılan testlerde Emine Tekdemir’in sağ olduğu teyit edildi. Mahkeme, yaşlı kadının sağ olduğuna ve nüfus kütüğündeki ölüm kaydının kaldırılmasına karar verdi ancak SGK, kararı yeniden temyiz etti. Dosya iki yıldır Yargıtay’da bekliyor.

Emine Tekdemir’in kızı Songül Birçek, annesinin iki yıl önceye kadar sağlık giderleri için mahkemenin özel izniyle Yeşil Kart kullandığını, onun kalkmasından sonra mağdur olduğunu söylüyor. Birçek, yaşadıkları sıkıntıyı şöyle anlattı: “Annemin sürekli tedavi görmesi gerekiyor. Sağlık raporu olmasına rağmen iki senedir ne tedavi olabiliyor ne ilaçları yazdırabiliyoruz. İlaçlarını parayla almaya çalışıyoruz ama pahalı olduğu için gücümüz yetmiyor. Yetkililerden, annemin kimlik bilgilerinin düzeltilmesi için yardım istiyorum.”

Bu haber toplam 2514 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri