Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Reuters'in Tarafsızlığı Bu Kadar İşte

26.10.2011 19:31
Bir deprem haberinin altına, "Bölgede çok fazla Kürt nüfus bulunmaktadır. Bölgede oturan birçok Ermeni, I. Dünya Savaşı esnasında katliama uğratılmış ve sürülmüştür" şeklinde bilgiler iliştirmenin anlamı ne?

İngiliz haber ajansı Reuters, Van'da meydana gelen deprem haberini geçerken haberin altına şöyle bir not iliştirdi: "Çok fazla Kürt nüfus bulunmaktadır. Bölgede oturan birçok Ermeni, I. Dünya Savaşı esnasında katliama uğratılmış ve sürülmüştür"

Milliye'ten Ali Eyüboğlu, Reuters'in bu ayıbını köşesine taşıdı. İşte 24 Ekim'de Reuters tarafından İngilizce servis edilen haberin Türkçesi

İşte Ali Eyüboğlu'nun bugünkü yazısından ilgili bölüm;

"Türkiye'nin Güneydoğusu'ndaki Van'da Pazar günü meydana gelen depremde 260'ın üzerinde kişi hayatını kaybetti, 1300'ün üzerinde kişi yaralandı.

Deprem Van şehrini ve yaklaşık 100 km. kuzeyinde bulunan PKK teröristlerine de yataklık eden Erciş kasabasını vurdu. 19 Ekim'de bir PKK saldırısında 24 Türk askeri Van'ın güneyinde bulunan Hakkari şehrinde hayatını kaybetmişti."

Haberin altında da şu 'ek bilgiler' vardı:
* Van, İran sınırı ve Van Gölü arasında Türkiye'nin güneydoğusunda bulunmaktadır. Bölgenin nüfusu 1 milyonun biraz üzerindedir.
* Çok fazla Kürt nüfus bulunmaktadır. Bölgede oturan birçok Ermeni, I. Dünya Savaşı esnasında katliama uğratılmış ve sürülmüştür.
* Bölge depremlere açıktır. Kasım 1976'daki büyük depremde 5 bin 291 kişi hayatını kaybederken 50 bin kişi evsiz kalmıştır.

Yazar ardından doğal felakete siyaseti karıştıran, ajansa haklı olarak tepki gösteriyor.

'BİR ÇOK ERMENİ KATLİAMA UĞRAMIŞ'

"(...)Van'da yaşanan deprem değil de, siyasi bir olay ya da bir isyan olsa Reuters editörlerinin bu tür bilgilerle haberlerini desteklemesi normal.
Ancak Van'da olan öyle bir şey değil ki, bir doğa felaketi.

Bir deprem haberinin altına, "Bölgede çok fazla Kürt nüfus bulunmaktadır. Bölgede oturan birçok Ermeni, I. Dünya Savaşı esnasında katliama uğratılmış ve sürülmüştür" şeklinde bilgiler iliştirmenin anlamı ne?

Van, eskiden Ermenilerin, bugün ağırlıklı olarak Kürt kökenlilerin değil de, Hz. Adem'den bu yana Türk şehri olsa ne fark eder? Bölge halkının etnik kökenine vurgu, tarihin tartışmalı sayfalarına gönderme yapmanın manası ne? Haberi güçlendiren bir ayrıntı mı bu?

Hayır. Türk düşmanlığından başka bir şey değil! Sanki Reuters değil de Erivan Haber Ajansı servis etti bu haberi.

Reuters, Türkiye'den tepki gelince, bu cümleyi çıkartıp, haberi yeniden servise koydu. Reuters gibi sözüm ona tarafsız haber ajansı bile, 'Fırsat bu fırsattır' deyip Türkiye'ye çakıyorsa, işimiz zor be 'usta', AB yolunda.

** It has a large Kurdish population. Many Armenian residents were deported and massacred during World War One. (Çok fazla Kürt nüfus bulunmaktadır. Bölgede oturan birçok Ermeni, I. Dünya Savaşı esnasında katliama uğratılmış ve sürülmüştür.)
 

Bu haber toplam 1494 defa okunmuştur
AVUSTRALYADA DA ANZAKLAR YAŞAR
kahraman yeşil
Ama niyeyse ingiliz vali idare eder KITAYI.
26 Ekim 2011 Çarşamba 21:23
Beğendim (1)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri