Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ricciardone: Türkiye dev bir ekonomi gücü olacak

13.02.2013 13:44
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, hükümet kanadından gelen tepkiler sonrası sıcak mesajlar verdi.

 

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, hem Avrupa piyasaları, hem Türkiye piyasalarında, Türkiye'nin stratejikcoğrafi konumu sayesinde mümkün olan bir sistemi tartıştıklarını belirterek, "Türkiye'ye biz Irak'taki enerji için bir köprü gözüyle bakmaya başlıyoruz. Bu konuda son derece iyimseriz" dedi.

''TÜRKİYE IRAK'TAKİ ENERJİ İÇİN KÖPRÜ''

 ABD-Türkiye Akıllı Şebeke Çalıştayı'nda konuşan Ricciardone, "Enerji her zaman için ekonomik ilişkilerimizin başını çekti. 1990'larda ben burdayken Hazar enerjisini taşımayı amaçlıyor, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Boru Hattı üzerinde çalışıyorduk. Clinton'un vizyonu o zamanın hükümetini desteklemek şeklindeydi. Şimdi burada yıllar sonra son derece önemli bir enerji alternatifini tartışıyoruz. Hem Avrupa piyasaları hem Türkiye piyasalarında, Türkiye'nin stratejik coğrafi konumu sayesinde mümkün olan bir sistemi tartışıyoruz. Türkiye'ye biz Irak'taki enerji için bir köprü gözüyle bakmaya başlıyoruz. Bu konuda son derece iyimseriz." dedi

''TÜRKİYE 10 BÜYÜK EKONOMİDEN BİRİ OLACAK''

Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi içerisinde yer almahedefine de değinen Ricciardone, "Türkiye, kurulu enerji kapasitesini çok artırdı. Bu 2023 yılında dünyanın en önemli, en büyük 10 ekonomisi arasına girmesi için atılması gereken adımdı. Hedefin gerçekleşeceğinden eminiz"dedi.

Bu haber toplam 3564 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri