Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıza Sarraf'ın gözaltındaki ilk fotoğrafı yayınlandı

23.03.2016 08:48
Miami’de FBI ajanları tarafından yakalanan Rıza Sarraf'ının gözaltındaki ilk fotoğrafı yayınlandı.

Miami’de FBI ajanları tarafından yakalanan Rıza Sarraf kefaletbaşvurusu mahkeme tarafından reddedildi.

Hafta sonu Miami’ye geldiği sırada havalimanında FBI ajanları tarafından yakalanan ve pazartesi günü de Miami’de çıkarıldığı federal mahkeme tarafından tutuklanan Rıza Sarraf için hazırlanan iddianamede, savcılık Sarraf’ın banka sahtekarlığı ve karapara aklama suçlamalarıyla ilişkili tüm malvarlığına el konulmasını istedi.

ABD’yi dolandırmak, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarına yasal zemin oluşturan Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasası’nı ihlal etmek, banka sahtekârlığı ve karapara aklama suçlarından 75 yıl hapisle yargılanması istenen Sarraf’ın kefalet başvurusu ise beş dakika süren ilk duruşmada Yargıç John O’Sullivan tarafından reddedildi. Sonraki duruşma tarihi 4 Nisan’a kadar Sarraf’ın federal hapishanede kalacağı açıklandı.

YAPTIRIM TARİHİ

New York Güney Bölge Savcısı Preet Bharara, tarafından hazırlanan 21 sayfalık iddianamede önce İran’a uygulanan ABD yaptırımlarıyla ilgili geniş bir arka plan bilgisi veriyor. Yaptırımların ne zaman ve neden hayata geçirildiği konusunda 1979 İran Devrimi’ne uzanan üç sayfalık tarihsel bir perspektifin ardından ise Sarraf ve diğer iki zanlı hakkında kişisel detaylar aktarılıyor. Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde İran yaptırımlarını ihlal etmek için kendine bir şirketler ağı kurduğu belirtilen Rıza Sarraf dışında, Sarraf’ın sahibi olduğu Royal Holding’de Sarraf için çalışan İranlı Kamelya Cemşidi (29) ve Sarraf’ın finansal işlemler yürütmek için kullandığı, İran Devleti’nin kontrolündeki Mellat Exchange’de üst düzey yönetici olan yine İranlı Hüseyin Necafzade’nin (65) ne tür suçlara karıştıkları sıralanıyor. Sonra da halen aranmakta olan Cemşidi ile Necafzade’nin ABD yasalarını ihlal eden para transferlerindeki rolleri aktarılıyor.

NEW YORK'A NAKLEDİLECEK

New York Güney Bölge Savcısı Bharara tarafından hazırlandığından Sarraf’ın  yargılanmasının da New York’ta olması bekleniyor. Bharara, dün attığı bir Tweet mesajında “Rıza Sarraf Manhattan’da (New York) bir mahkeme salonunda Amerikan adaletiyle yüzleşecek” diyerek bu konudaki beklentisini dile getirdi. Ancak konuyla ilgili Hürriyet’e bilgi veren Amerikalı bir yargı yetkili, Sarraf Miami’den New York’a transfer edilse bile işlemlerinin zaman alacağını söyledi. Yetkili, iki hafta sonra Miami’de tekrar mahkeme karşısına çıkarılacak Sarraf’ın akıbetinin o gün belli olacağını belirtti . Yargıç O’Sullivan’ın 4 Nisan’da hem Sarraf’ın 16-2352 numaralı dosyasının New York’a nakledilip nakledilmeyeceğine hem de kefaletle serbest bırakılıp tutuksuz yargılanıp yargılanmayacağına karar vereceğini aktardı.

Gözaltındaki ilk fotoğraf:

Bu haber toplam 1304 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri