Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünyada eşi benzeri olmayan proje

05.01.2012 16:50
Rize'de ilk kez dünyada eşi benzeri olmayan bir projeye imza atılacak. AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, 'Proje hayata geçtiği anda Rize'ye para akacak' dedi.

Dünyanın en büyük bal ormanı Rize’de kurulacak.

Geliştirilen proje ile tahmini 400 dönümlük bir arazi üzerinde yüzde 100 organik bal üretimi gerçekleştirilmesi planlanıyor. Rize’de tarımın güçlendirilmesi, yeni istihdam olanağı sağlanması ve milyonlarca lira ek gelir kaynağı olarak görülen bu projenin çalışmaları AK PartiRize Milletvekili Hasan Karal tarafından yürütülüyor.

Karal konuyla ilgili İHA muhabirine yaptığı açıklamada, “ Dünyanın en büyük bal ormanını Rize’de kurmayı planlıyoruz. 100 ile 400 dönüm arasında içerisinde yerleşim bulunmayan ve organik üretimi engelleyecek olumsuzluklar taşımayan bir alan çembere alınarak kontrollü giriş çıkış sağlanacak. Şuan Rize’de 2 bin civarında sertifikalı arıcımız var. Bu arıcılarımıza sağlanacak destekler ile bu alan içerisinde bal üretimi yapmalarına imkan tanınacak. Bölgeye yakın bir noktada oluşturulacak Laboratuar’da her türlü bal tahlilleri yapılarak, olumlu tahlil raporu alan ballar iç piyasaya ve dış piyasaya pazarlanacak. Konuyla ilgili olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığımız ile görüşerek gerekli çalışmaları başlattık. Şuanuygun yer bakılıyor. Bulunacak yerin organik üretime el verişli olması kadar flora zenginliği de önemli. Bu yönde bir eksiklik olursa flora genişletme çalışmaları yapılacak” dedi.

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, dünyanın en kaliteli ballarının Rize’de üretildiğini ancak markalaşma ve pazarlamada eksikliklerden dolayı hak ettiği değeri bulamadığını ifade ederek “Rize balı farklı bölgelerde üretilen ballarla kıyaslanamayacak kadar kalitelidir. Ancak bazı eksikliklerden dolayı balımızı dünyaya tanıtamadık. Bu proje ile Rize balını dünyaya tanıtacağız. Beklide sertifikalı bal üreticisi sayımızı 5 bin’lere yükselteceğiz. Bu projenin dünyada başka bir benzeri yok. Hayata geçmesi ile Rize’ye milyonlarca lira girdi sağlanacaktır” diye konuştu.

 

Bu haber toplam 3216 defa okunmuştur
hadi BAKALIM
Ahmet mekki
Hasan Aga, Ne zaman olacak? Ne diyelim rizemize HAYIRLI olsun.
05 Ocak 2012 Perşembe 17:03
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri