Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

RTÜK Başkanı uyardı

17 Şubat 2009 / 05:17
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahit Akman, seçim sürecinde yerel radyo ve televizyon kuruluşlarının uyması gereken kurallara dikkat çekerek, "Etik ilkelere uymayan tarzda bir parti ya da aday lehine veya aleyhine yapılan yayınlar seçmeni y
RTÜK Başkanı Zahit Akman, İzmir Valisi Cahit Kıraç ile birlikte İzmir'de bölgesel ve yerel radyo-televizyon kuruluşlarına yönelik yapılan seminere katıldı. Açılış konuşmasını yapan Akman, 29 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerin yerel ve bölgesel yayın yapan radyo ve televizyon kuruluşları açısından önemli bir süreç olduğunu kaydetti. 1 Ocak 2009 tarihinde Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından alınan kararla seçim dönemi yapılacak yayınlarla ilgili uyulması gerekenlerin belirlendiğini ve bu kurallara uyma konusunda radyo ve televizyonların hassas davranması gerektiğini belirten RTÜK Başkanı Akman, "Etik ilkelere uymayan tarzda bir parti ya da aday lehine veya aleyhine yapılan yayınlar seçmeni yönlendirmeye çalışan yayın olarak kayda geçmektedir. Bu süreçteki en önemli sıkıntı budur. Bu tarz yayınlar yayıncı kuruluş adına kazanç sağlayabilir, ancak bu yayınlar Türk demokrasisine darbe vurur. Konuyla ilgili duyarlı olunmalı, seçimler daha demokratik ve şeffaf şekilde gerçekleştirilmeli. Adalet ilkesi çerçevesinde yayınlar gerçekleştirilmeli." diye konuştu.

Seçim döneminde yayıncı kuruluşlar tarafından yapılan hata ya da eksikliklere ilişkin verilecek cezaların YSK ya da il ve ilçe seçim kurulu tarafından belirleneceğini belirten Akman, RTÜK olarak geçmiş dönemde uygulanan müeyyidelerin dışında seçim kurulları tarafından verilen cezaların farklı olabileceğini ifade etti.

Yerel televizyon ve radyoların güçlenmesi için çaba gösterdiklerini belirten Akman, "Yerel radyo ve televizyonlar bulundukları yerin sesi, soluğu ve yansıtıcısıdır. Yerel yayıncılığın güçlenmesi içim elimizden geleni yapıyoruz. Bölge müdürlüklerimizin eksik eleman ve altyapı ihtiyaçlarını gidererek yerel televizyonlar merkeze gelmeden bölge müdürlüklerinde sorunlarını çözebilecekler. Böyle bir yapıyı hedefliyoruz. Yerel yöneticiler Ankara'ya gelme zahmetinde bulunmayacaklar." şeklinde konuştu.
Bu haber toplam 836 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri