Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

RTÜK’çüler FETÖ’ye desteğe koşmuşlar

16.08.2016 14:01
FETÖ yapılanmasının büyük çapta sızdığı devlet kurumları arasında olduğu iddia edilen RTÜK’te bir skandal daha gün yüzüne çıktı.

 15 Temmuz darbe kalkışması sonrası OHAL kapsamında yayınlanan Kanun Hükmündeki Kararname ile kapatılan FETÖ’nün TV kanalları hakkında aylar boyunca hiçbir işlem yapılmayan, bunun yanı sıra söz konusu kanallara usulsüz şekilde lisans uzatma hakkı verildiği ortaya çıkan RTÜK’teki bir skandal ayrıntıya daha ulaşıldı. RTÜK’ün CHP, MHP ve HDP’li Üst Kurul Üyelerinin, 2015 Ekim’inde mahkeme kararıyla yönetimine kayyım atanan FETÖ kanallarına destek vermek için söz konusu kanalların merkez binalarının önüne kadar gittikleri, göstericilerin arasına katıldıkları, basın açıklaması yaptıkları ve FETÖ’nün propaganda üssü olan kanalların canlı yayınlarına bağlanarak destek mesajları verdikleri tespit edildi.

 

4 ÜYEDEN DE PARALEL İFADE: BUGÜNLER GEÇECEK!

RTÜK’te FETÖ kanalları lehine, usulsüz lisans uzatma da birçok karara AK Parti kontenjanından seçilen üyelerle birlikte imza atan CHP’li Süleyman Demirkan, İsmet Demirdöğen, MHP’li Esat Çıplak ve HDP’li Ersin Öngel, yönetimine kayyım atanan FETÖ kanallarına desteğe koşan isimler. RTÜK Üyelerinden Süleyman Demirkan, İsmet Demirdöğen ve Ersin Öngel’in, ortaya çıkan video görüntülerinde Bugün TV ve Kanaltürk TV’nin Ankara’daki binası önünde Fuat Avni ağzı kullanarak “Bugünler geçecek” mesajı verdikleri görülüyor.

FETÖ KANALLARINI SAVUNMAK ‘DEMOKRASİ DİRENİŞİ’YMİŞ

Akit’in ulaştığı 27 Ekim 2015 tarihli görüntülerde, kayyımları engellemek için binaya girişlerin FETÖ militanlarınca zincirlerle engellediği anlarda bina önünde yer alan RTÜK Üyeleri Süleyman Demirkan, İsmet Demirdöğen ve Ersin Öngel bu durumu “demokrasi direnişi” olarak yorumluyor. Maaşlarını devletten alan, ancak “Fetullah Gülen’in bir gülüşüne tüm servetimi feda ederim” diyen Akın İpek’in sahibi olduğu kanalları amansızca savunan Demirkan, Demirdöğen ve Öngel ayrıca, bina önünde Samanyolu Haber kanalına özel açıklamalarda bulunuyor.

RTÜK ÜYESİ DEMİRKAN: KAYYIM ATAMAK EŞKIYALIK!

CHP’li Süleyman Demirkan’ın, FETÖ kanalı Samanyolu TV’ye yaptığı değerlendirmede, Cumhuriyet’in 92. yılında geldiği nokta burası olmamalı. Türkiye ve bu ülkede yaşayan insanlar bunu hiçbir şekilde hak etmiyorlar. Eşkıyalık geçerli olmamalı. Eşkıyalık kumanda odalarına kadar girmemeli. Ne yargının böyle bir görüntü vermeye hakkı var ne de hükümetin. Şaşkınlık içindeyiz. İnşallah bu direniş, bu mücadele halkın haber alma özgürlüğünün sonuna kadar açılmasıyla son bulur.” ifadelerini kullandığı belirlendi

 

Bir diğer CHP’li İsmet Demirdöğen ise “Ben görüntüler karşısında irkildim, utanadım, vicdanım kanadı. Bir televizyon kuruluşuna bu kadar hoytatça girilmesi kabul edilemez. Polislerin o binaya girememesi gerekiyordu. Bugün Independent gazetesinde bir yorum var diyor ki ‘Türkiye’de darbeye, diktatörlüğe adım adım gidiliyor.’ Çok ciddi bir darbe girişimiyle karşı karşıyayız. Bu medya üğzerinden yürütülen darbeye giden birkaç adımdan biri bu. İletişim özgürlüğüne ağır bir darbe bu.” şeklinde konuşarak Fetullahçı Terör Örgütü’nün propaganda merkezi olan Bugün TV ve Kanaltürk TV’ye kayyım atanmasına karşı çıkıyor. Akit’in ulaştığı video görüntülerinde, o dönem yaklaşan 1 Kasım seçimleriyle ilgili de mesaj veren RTÜK Üyesi Demirdöğen, seçimde AK Parti’nin iktidardan indirilmesi durumunda FETÖ kanallarına dokunulmayacağının garantisini şu sözlerle veriyor: Türkiye’de korku dolu bir gece yaşanıyor, kötü bir rüya görülüyor. Bu rüyadan uyanmanın günü 1 Kasım Pazar günü. Biz eğer 2 Kasım sabahı o kabustan uyanırsak bu ayrıntıların tamamı bertaraf edilir, aşılır.”

HDP’NİN RTÜK ÜYESİ ÖNGEL’DEN FETÖ KANALINA: YANINIZDAYIZ, DİRENİŞİ KUTLUYORUZ

HDP kotasından RTÜK Üyeliğine getirilen Ersin Öngel de İpek Grubu önünde konuşma yapan isimler arasında. Ersin Öngel örgüt binası önünde yaptığı açıklamada Bugün TV ve Kanaltürk’e geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Buradaki direnişi kutluyoruz, selamlıyoruz ve yanlarında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. Antidemokratik darbe uygulamaları iki günden beridir de kanalınıza uygulanan müdahelelerle yaşanıyor. Buna karşı toplumun özgür medyaya sahip çıkması gerekiyor. Bugün burada, İstanbul’da her yerde bir sahiplenme görüyoruz. Bu sahiplenme doğrultusunda da bugünlerin atlatılacağını, bugünlerin geçeceğini düşünüyoruz. Bir kez daha sizin yanınızda olduğumuzu, sizlerle her zaman dayanışma içerisinde olacağımızı ifade etmek istiyoruz.” diyor. RTÜK’teki işleyiş açısından FETÖ mensuplarına çağrı yapan RTÜK Üyesi Öngel, “Önümüzdeki süreçlerde de bu konular kurulumuzun gündeminde tartışılmaya devam edecektir. Sizlerin de mutlaka başvurularınızı yapmanız gerekiyor ki biz de bunu kurul gündemine alalım, değerlendirelim.”ifadelerini kullanıyor.

 

ESAT ÇIPLAK SANKİ RTÜK’ÜN DEĞİL İPEK MEDYA’NIN ÜYESİ

Paralel Çete’nin propaganda üssüne açık destek verenler arasında MHP kontenjanından RTÜK’e giren Esat Çıplak da bulunuyor. MHP’li Oktay Vural’a yakınlığıyla bilinen Esat Çıplak, kayyım atanan Bugün TV’nin korsan olarak yaptığı son canlı yayınına telefonla bağlandığı öğrenilen Esat Çıplak’ın diğer üyeler gibi İnşallah bugünlerin geçeceğini, hukukun yerine geleceğini, hukukun üstün olacağı günleri de göreceğimizi umut ediyorum.” dediği bildirildi. Paralel kanalda boy gösteren Esat Çıplak’ın, “Ben bugünlerin geçeceğini umut ediyorum. Bu durumun bir an önce çözümlenmesi lazım. Dünyaya da rezil oluyoruz, kendi insanımıza da rezil oluyoruz. Bir an önce mahkemelerin adil bir karar alıp bu işin sonlandırılacağını umut ediyorum.” sözlerini sarf ettiği tespit edildi.

CEVAP VEREMEDİLER

Konuya ilişkin görüşüne başvurmak istediğimiz RTÜK Üyeleri Süleyman Demirkan, İsmet Demirdöğen, Esat Çıplak ve Ersin Öngel telefonlarımıza çıkmadı. Yardımcılarına not bırakmamıza rağmen bahse konu üyelerden hiçbir geri dönüş sağlamayarak sorularımıza cevap vermekten kaçındılar.

RTÜK, FETÖ'ye geçit vermeyen müşaviri görevden almış!

RTÜK tüm üyelerini savunmuştu

Gazetemiz Akit, 3 Ağustos tarihli nüshasında “İşte RTÜK’ü saran FETÖ yapılanması” başlığıyla yayınladığı haberde çarpıcı gerçekleri gündeme taşımıştı. RTÜK tarafından 21 Ekim 2015 tarih ve 2015/45-27 ve 29 sayılı kararla Paralel Yapı’nın yayın organlarından Dünya TV ve Samanyolu Radyo’nun lisansını, AK Parti, CHP, MHP ve HDP kontenjanından seçilen üyelerin oy birliğiyle 10 yıl uzatıldığı, aynı şekilde Yumurcak TV’ye de usulsüz lisans uzatma hakkı tanındığına ifşa edilmişti. RTÜK’ün AK Parti’li Üyeleri Taha Yücel, Nurullah Öztürk, Hamit Ersoy, Başkan Yardımcıları Hikmet İnce ile İlker Ilgın, Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı Muhsin Kılıç ve RTÜK Uzmanı Mustafa Demiraslan’ın Paralel Yapı ile olan bağları tek tek deşifre edilmişti. RTÜK tarafından yapılan açıklamada ise tüm yöneticiler savunularak “2005 yılından bugüne kadar hiçbir RTÜK üyesi ve başkan yardımcısının anılan terör örgütüyle bir bağlantısı bulunmamaktadır” denilmişti.

Bu haber toplam 1660 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri