Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ruhat Mengi “Allah Müslüman mı” diye sordu?

20.04.2013 15:18
Vatan gazetesi köşe yazarı Ruhat Mengi bugün çok tartışılacak bir Fazıl Say yazısı kaleme aldı. Ruhat Mengi yazısında “Allah, o Müslüman mı?” diye sordu.

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say "dini değerleri aşağılama" suçlamasıyla yargılandığı davada 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Davanın sonuçlanmasının ardından bir kesim tarafından mahkeme kararı alkışlanırken bir kesim tarafındansa adeta topa tutuldu.

Vatan gazetesinden Ruhat Mengi bugünkü köşe yazısında Fazıl Say olayına başka bir açıdan yaklaştı. Yaradan'ın bir dine ait olmadığını söyleyen Ruhat Mengi bu işin hukuki açıdan hiçbir tarafı olmadığını söyledi. Fazıl Say’ı savunan Mengi’nin yazısındaki “Allah, o Müslüman mı?” sorusu ise yeni bir tartışmanın habercisi gibi…

Fazıl Say'ın Twitter'da retweet ettiği cümleler ilgili savunurken şu cümlelere yer verdi.

Ruhat Mengi'nin Vatan gazetesindeki yazısının bir bölümü:

ALLAH MÜSLÜMAN MI!

Ben Müslüman'ım, sen Müslüman'sın, o Müslüman, bizler… sizler... onlar da… Diğer dinlerden, inançlardan olan vatandaşları da bir yana bırakalım ve farz edelim ki çevremizdeki, ülkemizdeki herkes Müslüman… Peki Allah, o Müslüman mı? Son din olsa da, Yaradan'ın "belli bir dine ait olduğunu" kim iddia edebilir?

Peki teröristlerin serbest olduğu bir dönemde Fazıl Say gibi dünya çapında bir sanatçının hapis cezası alması "önemsiz" midir? Değildir.. Ömer Hayyam dörtlüğü kendisine ait değil, ceza aldığı diğer cümle de kendisine ait değilmiş, onu da başkasından retweet ettiğini avukatı açıklamış, zaten kendisi de yazarken belirtmiş. Tamam, bu tür bir cümle yazılmamalı, retweet de edilmemeli diyebilirsiniz ama "kim bilir kaç kişiyi öldürmüş" teröristlerin "çözüm adına" serbest dolaştığı devirde "ifade özgürlüğü kapsamında alınması gereken ve zaten başkasının yazdığı cümleler için" 10 ay hapis ne demek?

İşte Ruhat Mengi’nin Allah Müslüman mı yazısına Twitter’da gelen tepkiler:

murat uçur ‏@Ucur_Murat2h
RuhatMengi sormuş:''Peki Allah,o Müslüman mı?'' Şimdi herkesi bu ''zekâ'' huzurunda en az 1 saatlik saygı duruşuna davet ediyorum!.. =S

erol engin ‏@_avicenna37m
Ruhat mengi "Allah Müslüman mı demiş" lan olum bunlar ne içiyorlarsa bende istiyorum ;))

Gökhan Kaya ‏@karaolorin39m
Ruhat Mengi sormuş soruyu artık din alimleri açıklasın: Allah Müslüman mı?

♕SuSu♕ ‏@sltnykn37m
Vatan gazetesi yazari Ruhat Mengi Fazil Say'i savunurken ' Allah Müslüman mı ? ' diye sormus. Bende kendisine soruyorum; Sen insan misin ?


Alp Öz ‏@alpoz0129m
Ruhat mengi "peki Allah Müslüman mı?" sorusuyla felsefe tarihinde yeni bir çığır açtı. Gelişmeler Cern tünelinde de kaygıyla izleniyor...

Derya Lale Tayin ‏@quasibos25m
Ruhat Mengi'nin "Allah müslüman mı" sorusu esnafa "siz de bu ürünü kullanıyor musunuz" diyen müşterininkine benzemiş.

TCDD Şakirdogan ‏@sakirdogan446m
Ruhat Mengi: Allah Müslüman mı http://goo.gl/QWvqy  zaten küçük bir beyine sahip olan Ruhat Mengi iyice kafayı yedi. .

Lokman ‏@LokmanTiras5m
Vatan gazetesi köşe yazarı Ruhat Mengi: Allah Müslüman mı ...... Ruhat Hanım sen Hiç KafanıYorma .... yormaya çalışma,kafa olunca yorarsın.

Kaynak: ROTAHABER 

Bu haber toplam 9088 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri