Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rum bakandan Türk bakana çirkin espiri

06.12.2013 11:30
Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısında Rum Bakan Hacıgeorgiou, AB Bakanı Bağış’ın bir sözüne yanıt verirken, “Aylak bakan nokta nokta tartar” dedi

TBMM’de düzenlenen Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) toplantısı tartışmalı başladı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, AB Bakanı Bağış ve Eşbaşkan Afif Demirkıran’ın açılışın ardından toplantıdanayrılmasına hem Avrupa Parlamentosu grubu üyelerinden hem de bazı Türk grubu üyelerinden tepki geldi.

'MESAJ MI VERİLİYOR'

Toplantıyı yöneten Eş Başkan Helene Flautre, bu şartlarda verimligörüşme yapılamayacağını söyledi. Toplantının yeri ve zamanının çok önceden belirlendiğini anımsatan Flautre, programların buna göre yapılması gerektiğini belirtti. AB Komisyonu’nun Genişlemeden SorumluÜyesi Stefan Füle’nin Brüksel’de evsahibi olarak yaptığı hiçbir toplantıdaayrılmadığını dile getiren üyeler, “kendilerine bir mesaj mı verilmekistendiğini” sordular.

'ADAY TANITIMI İÇİN'

Eş Başkan Yardımcısı Ali Şahin, eleştiriler üzerine, Çiçek’in üyelereselamlama konuşması yaptıktan sonra ayrıldığını ve bunun daha öncekitoplantılarda da yaşandığını söyledi. Şahin, Bağış ve Demirkıran’ın iseyerel seçimler nedeniyle AK Parti’nin İstanbul’da yapılacak aday tanıtımtoplantısına katılmak üzere toplantıdan ayrılmak durumunda kaldıklarını ve böyle bir siyasi gelenek olduğunu söyledi. Bunun üzerine söz alan MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Türkiye’de böyle bir gelenek yok. Siyasi partilerin olabilir” diye tepki gösterdi.

ÇİÇEK VE BAĞIŞ TERKETTİ

Komisyonun Rum kesiminden Hristiyan Demokratlar üyesi EleniTheocharous ise Çiçek, Bağış ve Demirkıran’ın ayrılmasıylaaşağılandıklarını öne sürerek, Brüksel’de yapılacak bir sonrakitoplantının ertelenmesini istedi. Tartışmanın uzaması üzerineyeniden söz alan Flautre, AP grubu üyeleri olarak hoş olmayan birdurumla karşılaştıklarını dile getirdi. Flautre, KPK toplantısınınyerel seçim aday tanıtımından önemli olduğunu söyledi.

'KATIR' SÖZÜNE YANIT

Rum kesiminden Takis Hacıgeorgiou ise eleştirilere katılarak, Bağış’ın“Kıbrıs’ın en tanınmış hayvanı, inatçılığıyla bilinen katırlardır”şeklinde ifade kullandığını hatırlattı. Kendisinin yapacağı benzetmeyi Bağış’ın espri olarak kabul etmesini isteyen Hacıgeorgiou, Bağış’ımüşterisi olmayan küçük bakkal satıcısına benzeterek, Türkçe, “Aylakbakkal bla bla (nokta nokta) tartar” dedi. Bu benzetmeye Eş BaşkanYardımcısı Ali Şahin’den tepki geldi. Bunun etik olmadığını ve kabul edilebilir bir benzetme olarak da görmediğini vurgulayan Şahin, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in danışmanı, Hristiyan Demokrat PartiEkonomi Konseyi Başkanı Kurt Lauk’ın’ın, Kıbrıs Rum kesimini kastederek, “sosis deposu köpeklere teslim edilemez” ifadesini de etik bulmadığını söyledi.

HABERLER.COM

Bu haber toplam 1766 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri