Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rum Başpiskopos'tan şok çıkış

20.07.2011 09:59
Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu, halktan Türk elektriği kullanmamasını istedi. Başpiskopos, "Türk elektriğiyle aydınlanmak yerine fener kullanmayı tercih ederim." dedi.

Kıbrıs Rum Milli Muhafız Ordusu’na ait Zigi’deki Evangelos Florakis Deniz Üssü’nde 11 Temmuz’da meydana gelen patlama sonrası Vasiliko’daki elektrik santralinin devre dışı kalmasıyla oluşan elektrik açığının KKTC’den alınan elektrikle kapatılmasına Rum kesiminde tepkiler büyüyor. Rum Meclisi ve sosyalist EDEK partisi Başkanı Yannakis Omiru, olayı “sefil duruma düşme” olarak nitelendirdi ve konunun önce Ulusal Konseyde görüşülmesinin daha doğru olacağını belirtti.

KKTC’den elektrik satın alınmasına en sert tepkilerden biri de Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos’tan geldi. “Kıbrıs Türk elektriğiyle aydınlanmak yerine lamba ya da fener kullanmayı tercih edeceğini” ifade eden 2. Hrisostomos, “Bana sorsalardı ’işgal’ bölgelerinden elektrik getirmemelerini söylerdim. Zorlukları hissetmek için klimaları biraz kapatalım ve biraz terleyelim” dedi.

DİKO Başkan Vekili Nikolas Papadopulos da Hristofyas hükümetinin, “geçici, ancak onurlu eziyet ile rezil kolaylık ikilemi arasında ikinci seçeneği seçtiğini, ancak Rum halkının ilk seçeneği tercih ettiğini” söyledi.

Papadopulos, hükümetin KKTC’den elektrik satın almasının Rum yönetiminin itibarını zedelediğini ve Türkiye ile Kıbrıs Türk tarafına diplomatik argüman sağladığını savundu.

BAKAN İSTİFA ETTİ

Üsteki patlama Kıbrıs Rum kesiminde hükümet krizine de neden oldu. Kıbrıs Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu, istifa mektubunu Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’a iletti. Kiprianu da Hristofyas ve diğer bazı Rum yetkililer gibi, patlamaya neden olan mühimmat konusunda, önlem almamakla ve ihmalkarlıkla suçlanıyordu. Rum basını, Rum Dışişleri Bakanlığının, Suriye, İran ve Rusya’yı, patlayıcıları imha ederek rahatsız etmek istemediğini ve aylarca süren müzakerelere karşın, patlayıcılar konusunda hiçbir karar almadığını yazmıştı.

Bu haber toplam 5394 defa okunmuştur
ŞURAYA YAZIYORUM
CONNECT
BİRZAMANLAR BİZDE BÖÖLE ELİN ELENTİRİĞİNİ KULLANIP 70 CENT BİLE BULAMADIĞIMIZDAN BORCUNUDA ÖDEYEMEZDİK NE GÜNLERDİ NERELERE GELDİK RÜYADA MIYIZ NEDİR BU DURUM BEN İDDİA EDİYORUM YUNANİSTAN SAMİMİ OLURSA ŞOVENLİĞİ BIRAKIRSA BİZİM HÜKÜMETİMİZE DE RİCA EDERSE BU KRİZDEN 6 AYDA KURTULUR BİR DÜŞÜNSÜNLER BİZ İNSANLIK ADINA HER TÜRLÜ YARDIMI HERKEZE YAPAN BİR MİL LE TİİİZ
20 Temmuz 2011 Çarşamba 20:02
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri