Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rus uçakları sivilleri katletti

06.06.2016 02:41
Rus ordusuna ait uçaklar Suriye'de, aralarında çocuklarında bulunduğu 7 kişiyi katletti.

Rus ordusuna ait savaş uçaklarının, ülkenin kuzeybatısındaki muhaliflerin denetiminde yer alan İdlib'deki yerleşim yerlerine düzenlediği 12 hava saldırısında 7sivil hayata gözlerini yumdu, 30 kişi de yaralandı.

İdlib'deki sivil savunma yetkilisi Leys Firas, AA muhabirine yaptığı açıklamada,muhaliflerin kontrolündeki İdlib'in kent merkezindeki çarşı, Akraiy Camisi, Şamaat kavşağı, Amn el Davle kavşağı ile Carlton Hotel'in çevresine Rusya'ya ait savaş uçakları tarafından saldırı düzenlendiğini söyledi.

Bombardıman sonucu aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 7 sivilin katledildiğini, 30 kişinin de yaralandığını ifade eden Firas, Rusların hava saldırılarında çok sayıda iş yeri ve evde maddi hasarın meydana geldiğini dile getirdi.

Çarşıda çok sayıda iş yerinde yangının çıktığını aktaran Firas, sivil savunma ile itfaiye ekiplerinin saldırı sonrasında çıkan yangınları söndürdüğünü kaydetti.

RUS UÇAKLARI FARK EDİLMİYOR

Rejime ait Rus yapımı savaş uçakları, eski teknoloji olmasından dolayı saldırılarını yüksek irtifadan yapamıyor ve dolayısıyla Rus hava kuvvetlerininSuriye'de yaptığı saldırılardan kolaylıkla ayırt ediliyor. Alçalarak hedefe doğru yaklaşıp sadece geniş alanları vuruyor. Nokta atış yapılmadığı ve kullanılan mühimmat fazla tutulduğu için tahribat geniş bir çevreye yayılıyor. Ayrıca rejim uçakları, saldırı için irtifa kaybederken yüksek ses çıkartıyor.

Rus uçakları ise saldırı anında hedefe fazla yaklaşmadığı için sesleri yerden pek duyulmuyor ve ilk duyulan ses, bombaların infilak etmesi oluyor. Rejim uçakları bombardıman için hedeflere teker teker yaklaşırken, Rus uçakları en az 2'si bir arada havalanıp saldırıyor. Saldırılarda kullanılan mühimmat kalıntılarından eski nesil olanları bunların rejime, yeniler ise Ruslara ait olduğunu gösteriyor.

MUHALİFLER TESPİT EDİYOR

Öte yandan muhalifler, üsler çevresinde ve ülkenin kilit noktalarında ekipmanlarıyla konuşlandırılmış "rasat sistemi" ve "telsiz kırma" yoluyla uçakları tespit edebiliyor.

Bu haber toplam 1210 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri