Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ruşen Çakır'ın sözleri sonrası canlı yayın karıştı

28.02.2015 16:30
Öcalan'ın PKK'nın silah bırakması çağrısının konuşulduğu Habertürk'ün canlı yayınında sinirler gerildi.

  AK Partili eski vekil Abdurrahman Kurt ve Kürt yazar Muhsin Kızılkaya, kendilerine "bu kadar devletçilik yapmayın" diyen Ruşen Çakır'ı yaylım ateşine tuttular.

Kızılkaya, Ruşen Çakır'a hararetli bir şekilde "Niye sen benden daha çok Kürtleri seviyorsun. Allah'ını seversen. Neden neden neden Ruşen?" diye sordu.

Habertürk ekranlarında canlı yayında Öcalan'ın PKK'yı silah bırakması için olağanüstü kongreye çağırması kararı konuşuldu.

Sunucu Didem Yılmaz'ın moderatörlüğündeki programa Habertürk gazetesi yazarları Ruşen Çakır, Muhsin Kızılkaya, eski AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt katıldı.

ÇAKIR: 6-7 EKİM OLAYLARINDA ÖLENLERİN ÇOĞUNU DEVLET ÖLDÜRDÜ

İç güvenlik paketini eleştiren Ruşen Çakır'ın "Ateşkes tek taraflı değil devletin de saldırmaması gerekir. 6-7 Ekim olaylarında ölenlerin çoğunu devlet öldürdü" sözleri tartışmanın fitilini ateşledi.

"İç güvenlik paketinin esası valilelere yargının yetkilerini vermektir" açıklamasını yapan Ruşen Çakır'a Kızılkaya tepki gösterdi.  Muhalefetten yapıcı öneri gelmediğini söyleyen Kızılkaya, sözlerine şöyle devam etti:

KIZILKAYA: 'BARIŞ OLACAK' DİYE KARALAR BAĞLADILAR

"Bugün karaları bağlamış bir takım adamlar olduğuna inanıyorum. Eyvah barışıyoruz diyen Kürtler de var Türkler de var. Özelilikle de Kürtlere yardımcı olmaya çalıştığını zanneden kendini sosyalist devrimci zanneden bu işin silahlı mücadeleden başka bir yönteme inanmış birtakım romantik arkadaşlar bugün çok üzülmüşlerdir. AK Parti ile HDP'nin gerçekten de büyük barışta anlaşıyor olmasına. Karalar bağladılar. Bağlasınlar. Ne şimdi Kürtleri pohpohlamanın zamanı ne de devleti bilmem neyi aşağılamanın zamanı."

ÇAKIR'IN"DEVLETÇİLİK" YAPMAYIN SÖZÜ KIZDIRDI

Ruşen Çakır'ın "Barışa yaklaşmanın sevincini tatmak varken bu kadar devletçilik yapmayın. Bu olay barış olacaksa hep birlikte olacak." sözleri Kızılkaya ve Kurt'u çileden çıkardı.

Devletçilik yakıştırmasının kendisine hakaret olduğunu söyleyen Kurt, "Kusura bakma sen de bu kadar tabana populizm yapma. Bizim adına Kürtçülük yapmayın. " diyerek Çakır'a tepki gösterdi.

KIZILKAYA: NİYE BENDEN DAHA ÇOK KÜRTLERİN SEVİYORSUN?

Kızılkaya, Ruşen Çakır'a dönerek "Ben Kürdüm. Niye sen benden daha çok Kürtleri seviyorsun. Allah'ını seversen. Neden neden neden Ruşen?" diye sordu.  

Çakır'ın "O senin sorunun" sözlerine Kızılkaya, "benim sorunum değil senin sorunun.Kendine sor" karşılığını verdi.

KURT: DAHA AĞIR HAKARET OLAMAZ

Kurt, "Benim ömrüm bu devletin yanlışlarıyla mücadele içinde geçmiş, ne hakla rahat rahat devletçilikle suçlarsın" derken, Kızılkaya da, "40 senedir biz bunun acısını çekmişiz sen bunun rantını yemeye çalışıyorsun. Laf mı şimdi? Benim bu ülkenin yurttaşı olduğunu devletin kabul etmesi iki sene oldu." ifadelerini kullandı.

Son olarak söz alan Çakır, "Kürtlerin hakkını savunmak için kürt olmaya gerek yok" dedi.

Bu haber toplam 1814 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri