Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusya neden Suriye'den çekiliyor?

27.06.2013 19:24
Rusya'nın Suriye topraklarından çekilir gibi yapması ile ABD'nin Suriye'ye aktif müdahalesi ne anlama geliyor? Obama ve Putin anlaştı mı, yoksa savaşmaya mı karar verdiler? Suriye'de bu sene sonuna kadar neler olacak? 7 Safhada olası Suriye senaryosu..
Geçtiğimiz gün Rusya Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkilinin yaptığı açıklamayla Rusya'nın Suriye'nin Tartus limanındaki donanmasıyla birlikte, bütün askeri ve diplomatik personelini geri çektiği anlaşıldı. Başından beri Esad rejimine tam destek veren Rusya'nın bu hareketi olası bir sıcak savaş ihtimalinin güçlendiğine dair yorumlara sebep oldu. 
İsrail'in, Rusya'nın bu hareketi üzerine kırmızı alarma geçtiği ifade ediliyor. Hizbullah'ın yakın zamanda Suriye'deki denkleme dahil olmasının ardından, ABD'nin açık bir şekilde kırmızı çizginin aşıldığını ifade ederek silah ve asker desteği yapması, İdlib'de ÖSO militanlarını eğitmeye başlaması ve muhaliflere ağır silahlar vermesinin, Rusya'nın bu hareketine sebep olduğu kaydediliyor. Rusya'nın herhangi bir sıcak çatışmada taraf olma durumunda bölgede daha büyük bir savaşa sebep olabileceği ihtimaline binaen böyle bir tedbir aldığı da analistler tarafından ifade edilmekte..
 
 
Bölgede suların ısındığına bir başka delil olarak da, geçtiğimiz gün Golan Tepeleri'ndeki İsrail askeri hareketliliğine işaret ediliyor. Çarşamba günü Netanyahu askeri kurmaylarını toplayarak Golan'da bir tatbikat yapacaklarını anons etmişti. 
G8 Zirvesi'nde Obama ve Putin'in buluşması aslında bir buluşmanın aksine yüzleşme olarak değerlendiriliyor.. Burada iki tarafın da masaya bütün kartları koyduğu yorumu yapılıyor. Buradan bir mutabakat çıkmadığı bilakis Suriye'deki savaşın daha da kızışacağı yönünde bir kanı ortaya çıktığı uluslar arası arenada dillendiriliyor.
Rusya'nın Suriye'de yükselecek sıcaklıkta doğrudan yer almak istememesinin de "geri çekiliş" olarak tezahür ettiği belirtiliyor. 
Şimdi ise İsrailli ve Amerikalı istihbarat uzmanları Eylül ayına kadar Suriye'de dehşetli bir çatışma ortamı olacağını ve olayların 7 safhada gerçekleşeceğini öngörüyorlar.
 
HALEP'TE KAN BANYOSU
1. Safha: Merkezi Halep olan 5 aylık "kan banyosu" olarak tanımlanabilecek şiddette çatışmalar.. Suriye ordusunun ve müttefiklerinin Halep'i tamamen kontrol altına almak için tam mobilize olarak bütün askeri gücünü kullanacağı ifade ediliyor. Savaş uzmanları Ağustos sonuna kadar muhaliflerin bu lokasyonda Esad'ın gücüne direnemeyeceğini öngörüyorlar..
 
OBAMA MI, PUTİN Mİ?
2. Safha: Her iki tarafın da savaşı tamamen kazanacak ve işi kökten bitirecek asker ve techizatı olmadığını ortaya koyan uzmanlar, bu noktada sonucu Obama ve Putin'in ağırlıklarının belirleyeceğini ifade ediyorlar..
 
SURİYE CEHENNEMİ
3. Safha: ABD ve Rusya'nın Suriye topraklarında çatışmanın dozajını arttırmaya her an hazır olduğunu belirten uzmanlar bu safhada her iki tarafın da sıcaklığı arttırmaktan çekinmeyeceklerini ifade ediyorlar. Amerikalı analistler, Putin'in bu tavrının Suriye'yi cehenneme çevirmekle eşdeğer olduğunu ifade ediyorlar..
 
İRAN VE HİZBULLAH DEVREDE
4. Safha: İran, Hizbullah ve Irak aynı şekilde savaş alanındaki ağırlıklarını arttıracaklar..
 
Şİİ EKSEN TOPLU HAREKET EDİYOR
5. Safha: Bu noktada Orta Doğu Şii gücünün, Rusya desteği ile Esad rejimini kurtarmak için son ve güçlü bir hamle yapacağı tahmin ediliyor.. Bu durum, ılımlı ve pragmatik lider Hasan Ruhani'nin seçilmesiyle olumlu bir yöne kayması beklenen İran-ABD ilişkilerinin yeniden baltalanmasına ve nükleer program konusundaki anlaşmaların rafa kaldırılmasına sebep olacağı konuşuluyor..
 
CENEVRE-2'DE HAYAL KIRIKLIĞI
6. Safha: Suriye'deki soruna politik bir çözüm bulma ümidiyle geliştirilen Cenevre 2 konferansı ve bu husustaki umutlar tamamen son bulacak.. Taraflar bu işe masada çözüm bulunamayacağını deklare edecekler..
 
BÖLGESEL SAVAŞ: İSRAİL İNTİKAMI
7. Safha: Suriye'deki savaş bölgesel bir savaşa dönüşecek.. İran, İsrail, Ürdün ve Lübnan hiç vakit kaybetmeden doğrudan bu savaşa sürüklenecek.. Bu aynı zamanda bazı Müslüman ülkelerin İsrail'den intikam alma fırsatına da dönüşebilir..
 
Cafe Siyaset


 
Bu haber toplam 3170 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri