Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusya ile Türkiye arasında pasaportsuz seyahat gündemde

27.09.2016 11:46
Türkiye ile Rusya arasında pasaportsuz (sadece kimlik belgesiyle) karşılıklı ziyaretler gerçekleştirebilmesi için çalışmalar yürütülüyor.

Ankara ile Moskova arasında uçak kriziyle bozulan ilişkiler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Moskova ziyaretiyle birlikte başta turizm ve ticaret konuları olmak üzere yeniden normalleşme sürecine girmişti.

PASAPORTSUZ SEYAHAT GÜNDEMDE

İki ülkenin hükümetleri arasında yürütülen temaslarla atılan karşılıklı adımlar, pasaportsuz seyahatin yolunu da açıyor.

Bu çerçevede önce Rusya’nın Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulaması kaldırılacak ardından da iki ülke vatandaşları, sadece kimlik belgeleri ile karşılıklı seyahat edebilecekler.

RUSYA PARAPORTSUZ SEYAHATE SICAK BAKIYOR

Pasaportsoz seyahat konusundaki teklifin Türkiye tarafından gündeme getirildiği, Rus tarafının da bu teklife sıcak yaklaştığı belirtildi.

Türkiye ile Rusya arasında devam eden görüşmelerin önümüzdeki günlerde netice vermesi ve sadece kimlik belgesi ile seyahat uygulamasına geçilmesi bekleniyor.

GÜRCİSTAN VE KKTC'DEN SONRA ÜÇÜNCÜ ÜLKE OLACAK

Halen AlmanyaBelçikaFransaGürcistan, İsviçre, İtalyaKKTC ve Yunanistan’ın da aralarında bulunduğu 14 ülke vatandaşı, Türkiye’ye kimlik belgeleriyle giriş yapabiliyor.

Türk vatandaşlarına kolay seyahat fırsatı sunan Türkiye'nin hemen yanıbaşında yer alan bu iki ülkeye, sadece nüfus cüzdanınızı kullanarak, 90 güne kadar giriş yapabilme hakkı bulunuyor.

Türkiye vatandaşlarının ise sadece Gürcistan ve KKTC’ye kimlik belgeleriyle giriş yapmalarına izin veriliyor.

Bu haber toplam 978 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri