Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusya IŞİD'i vurdu ABD yalanladı

01.10.2015 00:25
ABD Savunma Bakanı, IŞİD hedeflerini vurduğunu söyleyen Rusya'nın aslında IŞİD'siz alanlara saldırı yaptığını söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Suriye'deki Himeymim Hava Üssü'nden kalkan jetlerin, IŞİD'e ait sekiz hedefi vurduğu belirtildi.

Açıklamada, hava operasyonunda, DAEŞ'e ait silah, mühimmat ve yakıt depoları, araç ve iletişim merkezlerinin hedef alındığı ve dağlık alanda bulunan komuta merkezi gibi noktaların tamamen imha edildiği kaydedildi.

SİVİL BÖLGELERİNE ATIŞ YAPILMADI

Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, hedeflerin, keşif uçuşları ve Suriye tarafından alınan bilgilerin kontrol edilmesinin ardından vurulduğunu söyledi. Konaşenkov, sivil alt yapının bulunduğu yerlere atış yapılmadığını ifade etti.

 

ABD SAVUNMA BAKANI: "IŞİD'İ VURMADILAR"

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Rusya'nın Suriye'de muhtemelen DAEŞ güçlerinin bulunmadığı alanlara hava saldırısı yapmış göründüğünü söyledi.

Carter, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında Rusya'nın Suriye'de başlattığı hava operasyonuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Carter, bir gazetecinin "(Rusların) Hava saldırılarının IŞİD militanlarının bulunmadığı bir bölgede düzenlendiğini mi düşünüyorsunuz?" sorusunu, "Bilgiyi doğrulama konusunda dikkatli olmak isterim, ama öyle görünüyor ki, bunlar (hava saldırıları) muhtemelen IŞİD güçlerinin bulunmadığı bölgelerde oldu"şeklinde yanıtladı.

"RUSYA PROFESYONEL DAVRANMADI"

Rusya'nın, hava operasyonlarına başlama planını Bağdat'taki Amerikalı askeri yetkililere sadece bir saat önceden haber vermesini de eleştiren Carter, bunun profesyonelce bir davranış olmadığını kaydederek, iki ülke askeri yetkilileri arasında"sadece çat kapı uğramanın" ötesinde bir iletişim hattı bulunması gerektiğini söyledi.

Bu haber toplam 1420 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri