Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusya kendisini sorgulamalı

30.11.2015 08:54
Başbakan Ahmet Davutoğlu Brüksel’e gitmeden önce yaptığı açıklamada, “Rus uçağının düşürülmesinde eğer bir sorumlu aranacaksa Türkiye hava sahasını daha önce de defaatlerce ihlal eden taraf olan Rusya’nın öncelikle kendisini sorgulaması icap eder” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rus uçağının düşürülmesiyle başlayan gerilime ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, “Eğer bir sorumlu aranacaksa, Türkiye hava sahasını daha önce de defalarca ihlal eden taraf da öncelikle kendisini sorgulaması icap eder” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB-Türkiye Zirvesi’ne katılmak için Brüksel’e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyerek gündemdeki olaylara ilişkin açıklamalarda bulundu. Hava sahası ihlali sırasında ölen Rus pilotun teslim alındığını söyleyen Başbakan Davutoğlu, “Sorumluluğu, Türkiye tarafına atmaya dönük çabalar hem uluslararası hukuk açısından geçersizdir, gayrimeşrudur hem de Türkiye ile Rusya arasındaki yakın dostluk ve komşuluk bağları açısından da doğru değildir. Eğer bir sorumlu aranacaksa, Türkiye hava sahasını daha önce de defalarca ihlal eden taraf da öncelikle kendisini sorgulaması icap eder. Rusya’dan son dönemde gelen açıklamalar komşu ülke ilişkileri bakımından kabul edilebilecek açıklamalar değildir”şeklinde konuştu.

SİLAHLI KUVVETLER GEREĞİNİ YAPTI

Silahlı Kuvvetlerin, meşru, hukuki bir tutum içinde, aldığı talimatın gereğini yaptığını söyleyen Başbakan Davutoğlu, “Ama bu talimat, bir ülkeye dönük bir talimat değildir. Bu ateş çemberinin içinde herhalde hava sahamızın elek gibi, süzgeç gibi geçilen bir hava sahası olmasını kimse arzu etmez” ifadelerini kullandı.

SORUMLUSU TERÖR ÖRGÜTÜ

Diyarbakır’da yaşanan terör olaylarını da değerlendiren Davutoğlu, “Eğer Diyarbakır’ın o tarihi Sur bölgesinde hendekler kazılmamış, terör faaliyetleri yapılmamış olsaydı şu anda bu canlarımız kaybolmadığı gibi o güzelim Diyarbakır’da herkes huzur içinde yaşıyor olacaktı. Bütün bu olayların sorumlusu terör olaylarını tekrar başlatan bölücü terör örgütüdür ve ona karşı mücadelemiz de kararlı bir şekilde sürecek” dedi.

PROVOKATÖRLERE TEPKİ 

Tahir Elçi’nin devlet tarafından öldürüldüğü iddia edenleri sert dille eleştiren Başbakan Davutoğlu şöyle konuştu: “Daha olay olduğu anda hemen devleti suçlayan, dün Meclis kürsüsünde de hükümete ve devlete dönük ‘katliam’ vesaire gibi ifadeler kullanan siyasilere de dönük olarak da söylüyorum. Her olayda Ankara Garı’nda DEAŞ terör yapar, döner, devlete ‘katil’ demeye kalkarsınız, Sayın Tahir Elçi hayatını kaybeder, ortada hiç bir delil yokken devlete hükümete bu işi mal etmeye kalkarsanız ve olayın hemen öncesinde şehit edilen iki polisimizin canını yok sayarsanız, onlara dönük hiç bir şey söylemeden sanki Sayın Tahir Elçi’ye dönük devletin bir provokasyonu varmış gibi bir tutum takınırsanız, bu hem ülkeye barış getirmez hem de siyasal anlamda bedeli olan bir tutumdur.”

Bu haber toplam 1140 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri