Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusya Suriye'de başlayacak büyük haberin habercisi

03.08.2012 11:36
Rusya Dışişleri Bakanlığı'nda Suriye krizi yönetimini yürüten Sergel Lavrov’un yardımcısı Genadiy Gatilov, Kofi Annan istifasını Suriye’de başlayacak asıl büyük savaşın habercisi olarak tanımladı.

 

Annan’ın Arap Birliği ile BM özel Suriye temsilcisi görevinden istifa etmesini Suriye için çok kötü bir havadis olarak tarif eden Gatilov, “Kofi Annan Suriye krizini güç kullanarak çözme yanlısı güçlerin önündeki en ciddi engeldi. Kofi Annan’ın üstlendiği görevden çekilmesi Suriye açısından kötü alamet olarak değerlendirmek mümkün. Son dönemde Annan’ı oyun dışında bırakılması için şahinler yoğun çalışmalar yürütülüyordu. Şimdi Suriye’nin geleceği daha belirsiz ve daha şiddetli savaş çıkması olasılığı artmıştır” dedi.

Rusya’da Suriye rejimine destek veren görüşleriyle tanınan Orta Doğu Enstitüsü Başkanı Evgeniy Satanovski ise Vzglad gazetesine yaptığı açıklamada Annan’ın çekilmesine “Beklenen oldu” şeklinde yaklaşarak, “Kofi Annan BM çatısı altında hangi krize el attıysa hiç birine çözüm getirememiştir. Adamın kaderi böyle. Arap Birliğiyle BM’nin Suriye özel temsilcisi atandığında uzmanlar bu misyonunu ölü doğduğunu zaten biliyordu. Geçen birkaç ay Annan’ın Suriye iç savaşını durdurmak için hiçbir şey yapamayacağını sokaktaki en büyük ahmak bile anlayınca özel temsilci ve arabulucu kalması artık abes kaçıyordu” dedi.

Bu haber toplam 1708 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri