Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye'nin uçağı düşürmesi kasıtlı değil

26.06.2012 21:30
Düşürülen Türk jetiyle ilgili Rusya'dan yeni açıklamalar geldi..

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Uçağın düşürülmesi kasıtlı bir provakasyon olarak görülmemeli" denildi.

RUSYA BM'Yİ İŞARET ETMİŞTİ

Dün Rusya Dişisleri Bakan Yardımcısı Aleksandır Gruşko, bugün Suriye krizi ile ilgi NATO toplantısı öncesinde NATO'nun Suriye konusundaki gerginliği daha da artıracak ve 16 aydır devam eden krizin çözümü için harcanan uluslararası çabanın altını dinamitleyecek bir adım atmamasını umut ettiklerini söylemişti. Gruşko, Suriye krizine siyasi bir çözüm bulunması konusunda BM Güvenlik Konseyi'ni adres göstermişti.

Cuma günü Suriye tarafından düşürülen Türk uçağı ile ilgili olarak Rusya'dan ilk olarak net bir açıklama yapıldı. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Uçağın düşürülmesi provakasyon ya da önceden planlanmış bir hareket olarak görülmemeli" denildi.

BM TOPLANTISINA KATILIYORUZ

Diğer taraftan Rusya'nın BM temsilcisi Vitaly Çurkin, BM Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın 30 Haziran'da Cenevre'de yapılması planlanan toplantı davetine ülkesinin olumlu yanıt verdiğini açıladı

Rus temsilci, toplantıya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un katılacağını belirterek "Bu toplantıya büyük önem veriyoruz ve diğer ülkelerin de katılmasını umuyoruz" diye konuştu.

İRAN RESTLEŞMESİ

Kofi Annan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi 5 ülke ile Suriye krizi ile bağlantılı bölge ülkelerinin toplantıya katılmasını istiyor. Ancak Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa, Tahran'ın masada olmasına karşı çıkıyor.

3 gün önce yaptığı açıklamada toplantıya İran'ın da katılması gerektiğini söylemişti.

 

 

Bu haber toplam 2122 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri