Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusya'dan şaşırtıcı bir açıklama daha!

07.12.2012 11:45
Putin'in Türkiye ziyaretinin ardından Rusya'dan Suriye konusunda şaşırtan açıklamalar gelmeye devam ediyor.

En başından beri Esed yanlısı bir tutum sergileyen ve açık destek vermekten çekinmeyen Rusya, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye ziyaretinden sonra Suriye politikasında farklı bir tavır sergileyeceğine yönelik sinyaller vermeyi sürdürüyor.

Değişim sinyalleri ilk olarak Putin'in, Başbakan Erdoğan ile yaptığı beş saatlik görüşmenin ardından gelmiş, Putin yaptığı açıklamada "Ne Suriye'deki rejimi destekliyoruz ne de onların avukatıyız, ancak Suriye'nin geleceği hakkında endişelerimiz sürüyor. Buradan yeni ve taze fikirlerle ayrılıyorum" demişti.

New York Times gazetesi bu açıklamanın ertesi günü üst düzey bir Türk diplomata dayandırdığı haberde, Rusya'nın bundan sonra Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'i görevinden "kendi rızası ile" çekilmesini sağlamak için çaba harcayacağını ileri sürmüştü.

Bu iddiaları destekler nitelikte bir açıklama da Putin'e en yakın isimlerden biri olan iktidardaki Birleşik Rusya Partisi'nin Meclis Grup Başkanı Vladimir Vasilyev'den geldi. "Suriye yönetimi işini doğru düzgün yapmaktan aciz" ifadesini kullanan Vasilyev, "Suriye'deki mevcut hükümetin işlevini sürdürmesi gerektiği konusundaki görüşümüzü paylaşmıştık ve paylaşmayı sürdürüyoruz. Ancak zaman bu görevin güçlerini aştığına tanık olduk" diye konuştu.  

Bu haber toplam 2662 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri