Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusya'dan yeni askeri doktrin

27.12.2014 01:40
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in imzaladığı yeni askeri doktrine göre NATO'nun genişleyen askeri kapasitesi ve bazı bölgelerdeki istikrarsızlık başlıca dış riskler olarak gösterildi.

Moskova yönetiminden yapılan açıklamaya göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yeni askeri doktrini imzaladı. RIA Novosti'nin haberine göre doktrinde NATO'nun genişleyen askeri kapasitesi ve bazı bölgelerdeki istikrarsızlık başlıca dış riskler olarak yer aldı.

Doktrinde iç risk faktörleri olarak ise ülkenin istikrarını bozmaya yönelik eylemler ve 'terörist' faaliyetler gösterildi.

Rusya, son yıllarda NATO'nun Doğu Avrupa ve Kafkasya ülkeleriyle kurduğu ilişkiden rahatsız. Moskova yönetimini asıl endişelendiren ise, NATO'nun Avrupa'yı kapsayan füze kalkanı projesi. Rusya bu projeyi kendisine yönelik bir askeri tehdit ve İttifak'ın genişleme politikası olarak değerlendiriyor.

Rusya 2014 yılında Ukrayna'daki ayaklanmalar ve Kırım'ı ilhak etmesi nedeniyle Soğuk Savaş'tan bu yana Batı'yla en gerilimli dönemini yaşıyor.

Kaynak: Reuters

Bu haber toplam 1560 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri