Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

RUSYA&İRAN VE TÜRKİYE'NİN AYRILDIĞI NOKTA

07.10.2012 12:53
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye konusunda, Rusya ve İran ile yaşanan temel anlaşmazlığı açıkladı...

"Onlar Esed liderliğinde bir geçiş istiyor biz ise yardımcısı Şara’yı istiyoruz."

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, görüştüğü tüm muhataplarının Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in gideceği konusunda hemfikir olduğunu söyledi.

TRT1 televizyonun canlı yayınında soruları yanıtlayan Davutoğlu, Türkiye’nin bazı devletlerle Suriye konusundaki temel anlaşmazlık noktasının geçiş sürecinin nasıl gerçekleşeceği konusunda yaşandığını söyledi. Rusya ve İran’ın Beşşar Esed’in liderliğinde bir geçiş süreci istediğini belirten Davutoğlu, Türkiye’nin ise öncelikle Esed’siz bir geçiş hükümeti kurulmasını ve bütün yetkilerinin devralınmasını istediğini vurguladı. Bu geçiş sürecine Suriye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Faruk Şara’nın önderlik edebileceğini ifade eden Davutoğlu, Şara’nın kaçmaya çalıştığı ancak ayrılamadığı bilgisinin kendilerine geldiğini kaydetti.

Nereden saldırı gelirse susturulacak

Akçakale’de yaşanan olaya da değinen Davutoğlu, Türkiye’nin saldırıyı gerçekleştiren top ve tank bataryalarını susturarak caydırıcılığını gösterdiğini belirterek, “Bundan sonra nereden Türkiye’ye bir saldırı gelirse susturulacak” dedi. Davutoğlu şunları söyledi: Türkiye kendisine yönelik 12 kilometre öteden atılan bir top mermisinin nereden geldiğini, kim tarafından atıldığını, bu top mermisi bizim alana düştüğüne göre elimizde, bunun ne nitelikte olduğunu bilir. Bu top mermisi D30 tipi, 122 milimetrelik top mermisidir. D30 topundan fırlatılmıştır. Adresi belli. Bu top da sadece ve sadece Suriye ordusunun envanterinde var.”

Gerekirse bu yetkiyi kullanırız

Türk uçağının düşürülmesinin ardından angajman kurallarını değiştirdiklerini anımsatan Davutoğlu, “Bu angajman kuralları biliniyordu Suriye tarafından, buna rağmen meskun mahale bu şekilde bir atış olmuşsa, eğer bu susturulmazsa caydırıcılığınız kalmaz. Eğer bir tezkere çıkarılıp, ‘Biz gerektiğinde buna sadece misliyle değil, fazlasıyla da mukabelede bulunuruz’ demediğiniz zaman, bu hakkı elinizde tuttuğunuzu, Meclis’ten bu yetkiyi aldığınızı göstermediğiniz zaman caydırıcılığınız kalmaz“ diye konuştu.

Baas rejiminin iki numarası

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in yardımcısı Faruk Şara, 2006’da bu göreve getirilmeden önce 22 yıl boyunca dışişleri bakanlığı yaptı. Baas rejiminin iki numaralı ismi olan Şara, Sünni Müslüman bir aileye mensup. Şam’daki eğitiminin ardından Londra Üniversitesi’nde uluslararası hukuk dersleri alan Şara 1970’lerde Baas Partisi’ne üye oldu ve diplomat olarak ilk görev yeri İtalya’ydı. Ardından 1986’da dönemin Devlet Başkanı Hafız Esed tarafından Dışişleri Bakanlığı’na getirildi. Esed rejiminin kadim güçlerinden biri haline gelen deneyimli siyasetçi, Suriye’nin birçok ülkeyle iyi ilişkiler sürdürmesi için, özellikle Lübnan ve İsral ile diyalog kurulmasında aktif rol oynadı. Hafız Esed’in 2000’de ölümü sonrasında babasının koltuğunu devralan Beşşar Esed birçok kez kabine değişikliği yaptı ancak Şara hep kabinedeki yerini korudu. Bir ara ülkedeki ayaklanmada muhaliflerin safına geçtiği öne sürülen Şara, temmuzda öldürülen üç üst düzey yetkilinin cenazesine Esed adına katılınca iddiaların asılsız olduğu anlaşılmıştı.

Taraf 

Bu haber toplam 2200 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri