Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusya'nın kararı Türkiye'nin yüzünü güldürdü

04.12.2015 01:06
Uçak krizi sonrası Rusya'nın sebze-meyve alımını durdurması, iç piyasada fiyatları yüzde 40'a yakın düşürdü. Beklenti düşünün yüzde 50'ye ulaşması beklenirken, vatandaşlar durumdan oldukça memnun.

Rusya'nın Türkiye'den sebze ve meyveürünleriyle ilgili kararının ardından bu ürünlerin fiyatlarında yüzde 40 civarında düşüş yaşandığı ve bu oranın yüzde 50'ye varmasının beklendiği bildirildi.

Geçtiğimiz günlerde 5 TL civarında alıcı bulan çeri domates, Rus ambargosunun ardından sonra 2,5 liraya kadar düşerek rekor kırdı. Fiyatı ucuzlayan ürünler arasında domates, biber, kabak, salatalık, mandalina, portakal, greyfurt ve limon bulunuyor.

RUSYA GERİ ADIM ATACAK

Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er, Türkiye'nin sebze meyvede alternatifi bulunmayan bir ülke olduğunu vurgulayarak, "Rusya'nın doğal gazı varsa bizim de tarım ürünlerimiz var. Avrupa zaten daha önce Rusya'ya veto koymuştu, sebze meyve vermiyordu. Alternatif tek ülke biz kaldık. Zaten Azerbaycan, Kırgızistan ve Türkmenistan başta olmak üzere Türk Cumhuriyetlerine de sebze meyveyi biz veriyoruz. Bu alanda tekiz. Rusya, eninde sonunda sebze meyveyi yine bizden alacak" ifadelerini kullandı.

"HUBUBAT DA KISITLAMA YOK"

Öte yandan Rusya Tarım Bakanlığı Türkiye'ye hububat ihracatında herhangi bir kısıtlama planlanmadığını açıkladı.

(Haber10)

Bu haber toplam 1406 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri