Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rutkay Aziz'in yaptığına bak!

12.10.2011 10:13
Altın Portakal Film Festivali'ndeki konuşması tepki toplayan Rutkay Aziz'le ilgili çarpıcı bir bilgi daha ortaya çıktı.

48. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde “Sanatta Sosyal Sorumluluk” ödülü alan Rutkay Aziz'in festivalin açılışında sarf ettiği ve devleti-yöneticilerini hedef alan sözleri kamuoyunun ve sanatçıların tepkisine neden oldu. Konu hakında açıklamalarda bulunan tiyatro sanatçısı Ahmet Yenilmez, Rutkay Aziz'in samimiyetsiz olduğunu dile getirdi.

“EN BÜYÜK YARDIMI DA KENDİSİ ALIYOR”

2009-2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın tiyatrolara verdiği destekten en fazla payın Rutkay Aziz'in Marksizm'i öven eserlerine verildiğine işaret eden Yenilmez, “Sen, muhafazakar bir hükümetten Marksizm oyunlarına en büyük yardımı alacaksın, sonra da bu ülkedeki demokrasiyi eleştireceksin. Bu samimiyetsizliktir” diye konuştu.

“AZİZ'E SORUYORUM, KAÇ TURNE YAPTINIZ?”

Kültür Bakanlığı'nın bu sene tiyatrolara verilen destek miktarlarını açıklamadığını ifade eden Yenilmez, “Bizim bu ülkenin Milli Şairi'ni anlattığımız tiyatro oyunumuz aynı yıl 28 Bin TL aldı. Biz bu kısıtlı bütçe ile 410. turnemizi yaptık. Sayın Aziz'in Marksizm ve benzeri ideolojileri anlatan tiyatrosu 68 Bin TL aldı. Peki bu kadar bütçeyle kaç turne yaptılar kendilerine soruyorum” dedi.

“RUTKAY TÜRKİYE'YE YABANCI”

Rutkay Aziz'in Şili'deki öğrenci eylemlerinden söz etmesini de eleştiren Yenilmez, “Rutkay Aziz, Şili'den önce bu milletin tarihindeki hürriyet mücadelesine baksın” diye konuştu. Sanatçıların siyasi görüşlerini ifade etmelerinin doğal olduğunu kaydeden Yenilmez, “Ama önce mesleki, vicdani ve insani ahlak olmadır. Bu sözlerde Gazze'ye yardım götürmek için tertemiz anlarından vurulan vatan evlatları yok. Ben olsaydım ‘selam sana ey özgürlük mücadelesi veren Gazze halkı' derdim” şeklinde konuştu.

RUTKAY AZİZ NE DEMİŞTİ?

Rutkay Aziz, tepkilere neden olan konuşmasında şunları söylemişti: “Gerçek sanatçılar ülkesinin ve dünyanın gerçeklerine tanık olmakla yükümlüdür. Benim Türkiye'nin gerçeklerine tanık olduğum olay: Hukukun üstünlüğünün gittiği, adaletsiz bir kalkınma girişiminin hızla yol aldığı, parasız eğitim diye pankart açan genç arkadaşımın 16 ay tutuklu kalması ama Şili'de o çocukların devrim yapması.” Aziz'in sözleri Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın tarafından ayakta alkışlamıştı. (Yeni Akit)
 

Bu haber toplam 2424 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri