Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Saadet Partisi genel başkanını seçiyor

04.05.2014 14:45
Saadet Partisi'nin 5. Olağan Kongresi başladı. Mustafa Kamalak ile Fatih Erbakan arasındaki başkanlık yarışında tansiyon yüksek.

Saadet Partisi genel başkanını seçiyor. Bugün yapılan 5. Olağan Kongre'de Fatih Erbakan ile Mustafa Kamalak yarışıyor. Saadet Partisi'nin tabanının Fatih Erbakan'ı, Necmettin Erbakan'ın A Takımı da dahil olmak üzere partinin önde gelen isimlerinin ise Kamalak'ı desteklediği biliniyor.

Saadet Partisi’nin 5. Olağan Kongresi’nde Genel Başkan Mustafa Kamalak alkışlar arasında salona girdi. Partililer, Kamalak’ı “İşte Ordu İşte Komutan” sloganları ile karşıladı. Kamalak ile diğer aday Fatih Erbakan taraftarları arasında gerginlik yaşandı.

"OYLARIMIZI ARTIRDIK"

Mustafa Kamalak açılış konuşmasında, 30 mart yerel seçimlerinde 2011 genel seçimlerine oranla oylarını artırdıklarını söyleyerek, “Ancak bu artış bizi tatmin edecek düzeyde değil” dedi. Kamalak ayrıca Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde Saadet Partisi’nin kilit parti konumuna geldiğini savundu. İlke ve fikirlere göre hareket ettiklerini savunan Kamalak, "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde isimlere göre değil savunduğu fikirlere göre karar vereceğiz" dedi. Kamalak'ın konuşması sık sık tezahüratlarla kesildi.

KONGREDEN NOTLAR

SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, kongrenin yapıldığı salona büyük bir coşku eşliğinde geldi. Milli Görüşün temsilcisi olarak anons edilen Kamalak, partilileri tek tek selamladı. Divan oluşumu için teklif yapan Yasin Hatipoğlu başta olmak üzere Yüksek İstişare Kurulu üyelerinin adları sayılınca salonda Fatih Erbakan taraftarları yuhaladı. 643 delegenin Divan oluşumu için teklif ettiği liste okundu. Oy çokluğuyla Divan kabul edildi. Yaşanan gerginlik üzerine Kamalak taraftarları, "Hepimiz kardeşiz", "Başbakan Kamalak" sloganları attı. Bunun üzerine Erbakan taraftarları ise "Fatih Erbakan" sloganları ile karşılık verdi. Divan Başkanı Birol Aydın, Milli Görüş'ün beşince partisi olarak beşince kongreyi yaptıklarını ifade etti. "Partilerimiz kapatılmasaydı 20. olağan kongre yapılacaktı." diyen Aydın, hukuk dışı yollarla partilerinin kapatıldığını belirterek hedefin ise Milli Görüş'ün kapatılıp yok edilmek olduğunu vurguladı. Aydın, atılan sloganlara karşılık verilmemesini istedi. Parti yetkili organları için iki ayrı liste oylanacak. Genel Başkan Mustafa Kamalak ve Fatih Erbakan, genel başkanlık için bin 32 delegeden oy isteyecek.

Kaynak:
Bu haber toplam 1522 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri