Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sabah-ATV'ye üç dev talip

30.01.2012 17:23
Sabah-ATV'nin satış sürecinde TPG, News Corp ve Time Warner Group tekliflerini verdi

Çalık Holding bünyesindeki Turkuvaz Medya Grubu'nun sahibi olduğu ATV ve Sabah Gazetesi'nin satış süreci ile ilgilenen yatırımcılardan Texas Pasific Group (TPG), Rupert Murdoch'ın sahibi olduğu News Corp ve Time Warner Group tekliflerini sundu.

Çalık Holding bünyesindeki Turkuvaz
Medya Grubu'nun sahibi olduğu ATV ve Sabah'ın satışı için yatırım bankası Goldman Sachs yetkilendirilmiş ve ilk tekliflerin 18 Ocak'a kadar alınacağı belirtilmiş, ancak daha sonra bu tarih Ocak ayı sonuna kadar uzatılmıştı. ATV ve Sabah ile ilgilenen yatırımcılar arasında teklif verenlerin dışında KKR Co ve Alman RTL de yer almıştı.

Sürece yakın bir kaynak, "TPG, News Corp ve Time Warner tekliflerini verdi. TPG'nin oldukça agresif olduğunu biliyorum" dedi.

Aynı kaynak, Çalık Grubu'nun
medya varlıkları için istediği fiyatın 1 milyar doların üzerinde olduğunu belirterek, gelen tekliflerin de bu civarda olduğunu söyledi ve satış sürecinin Şubat ayı içinde tamamlanabileceğini kaydetti.

1.1 MİLYAR DOLARA ALMIŞTI

Aralık 2007'de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun satışa çıkardığı Sabah-ATV ihalesini 1.1 milyar dolarla Çalık Grubu'nun şirketi olan Turkuvaz kazanmış ve devir Nisan 2008'de gerçekleşmişti. Çalık Holding, Sabah-ATV satın almasının finansmanı için Nisan 2008'de 750 milyon dolar tutarında kredi almıştı.

Sürece yakın diğer bir kaynak ise "KKR'ın süreçten çekildiğini, Time Warner Group'un da teklifini verse de ilgisinin oldukça azaldığını biliyoruz. TPG ve News Corp daha ilgili görünüyor" dedi. Aynı kaynak, tekliflerin Çalık'ın beklentilerinin altında kalabileceğini ve bu durumda satış sürecinin askıya alınma olasılığının yüksek olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

"ATV ve Sabah için satış süreci başlatıldıktan sonra EBITDA'da (faiz ve vergi öncesi kar) bir yeniden değerlendirme yapıldı ve daha önce iki şirket için 175 milyon lira olarak hesaplanan EBITDA 85 milyon liraya geriledi. Bu da 12 ya da 15 çarpan ile hesaplansa bile gelecek tekliflerin Çalık Grubu'nu tatmin etmekten uzak kalacağını gösteriyor. Murdoch'un teklifinin 1 milyar dolar civarında olduğu belirtiliyor, ancak bu rakam bile Çalık Grubu'nun beklentisini karşılamayabilir. Bu şartlar altında Çalık Grubu süreci soğutarak, beklemeyi tercih edebilir" dedi.

Sürecin içinde yer alan bir başka kaynak ise üç yatırımcının tekliflerini geçen hafta verdiğini belirterek, "Bugün ya da yarın bir geri bildirimde bulunulmasını bekliyoruz. Teklif verenler kısa
bir liste istedi

Bu haber toplam 1656 defa okunmuştur
Yahudilere satmayın
Seydi Ahmet TURAN
Amerikada avrupada kartel devlerinin çoğu yahudi asıllıdır.Türkiyede birkaç tv yi aldılar bir bakın kanallara ahlaksızlıkta edepsizlikte gayriakliki davranışlarda yarışıyorlar.ATV Sabah çalık gurubunun olsa da hala eski tavrını sürdürüyor.Milletimize yakışır dizileri, ve gazeteleri mualesef gerçeklerden çok uzak Bizim maneviyatımıza uymayan proğmlar diziler filimler yayınlanıyor gençlik heba oluyor.Perdenin arkasında yahudilerin yönettiği bir kanalda müstehcen muzır sahneler gündüz satinde alenen gösteriliyor.Dizilerdeki yaşantı ne islam ne hristiyana benziyor.Transparan insanlar küpeli dövmeli gençler.Her tarafı gram gram boyalı kadınlar. Biz kimiz Öncelikle insanlığın neresindeyiz.RTÜK olaya el atmalı Müslüman topluma yakışmayan dizileri gece geç saatlerde yayınlattırmalı gençlik elden gidiyor gençlik kimdeyse gelecek onlarındır.
02 Şubat 2012 Perşembe 11:18
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri