Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sabah yazarı Mahmut Övür'ün Kılıçdaroğlu iddiası

16.04.2013 13:08
"Kılıçdaroğlu, partinin tek hakimi olacak!"

CHP kulislerini yakından takip eden Sabah yazarı Mahmut Övür, bugünkü köşesinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili önemli bir iddiayı kaleme aldı.

Övür'e göre, bilinçsiz bir politika izlediği izlenimi veren Kılıçdaroğlu, aslında 'tek adam'lığa oynuyor. Sırasıyla Deniz Baykal, Önder Sav ve Gürsel Tekin'i devreden çıkartan Kılıçdaroğlu'nun hedefinde, şimdi de 3 ulusalcı isim var. Kılıçdaroğlu bu 3 ismi de bertaraf edip partinin tek hakimi olacak.

İşte Övür'ün o köşe yazısı:

 

BİR SİYASİ PROJE

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun barış sürecine mesafeli başlayan ve
giderek karşı duran siyaseti hiç de göründüğü ve algılandığı gibi bilinçsiz değil.
Bir siyasi projeye dayanıyor. O proje klasik CHP aklının ürünüdür. Yani bürokratik zihniyetin. Bunu da o bürokratik zihniyetin içinden gelen Kılıçdaroğlu "ustaca" hayata geçiriyor.

EN GÜÇLÜ RAKİBİNİ DEVREDEN ÇIKARTTI

Biraz geriye dönüp, 3 yıl önceyi, Mayıs 2010'u hatırlayalım ve Kılıçdaroğlu'nun siyasi yükselişine bakalım. O hızlı yükselişin ilk kurbanı "kurt siyasetçi" Deniz Baykal oldu. Kılıçdaroğlu tam bir siyasi operasyon yürüttü ve en güçlü rakibini güçlü bir medya desteğiyle devreden çıkarttı.

SAV'I SİYASETTEN EMEKLİ ETTİ

Çıkartırken de bir başka "kurt siyasetçi" Önder Sav'la ittifak yaptı. "Siyaseti bilmiyor, nefesi yetmez" denilen Kılıçdaroğlu, bir süre sonra Önder Sav'ı
ekarte ederek siyaseten emekli etti. O günlerde yazmıştım, "Bundan sonra sıra
Gürsel Tekin'de..." Öyle de oldu.

GÜRSEL TEKİN'İN ESKİ HAVASINDAN ESER YOK

Medyada güçlü desteği olan ve partinin ikinci adamı koltuğunda oturan Gürsel
Tekin'in o günlerde havasından geçilmiyordu. Ama öyle bir noktaya getirildi ki
istifa etmek zorunda kaldı. Geri döndüğünde ise eski havasından eser yoktu... Popülerliği gitmiş, parti tabanında bile etkisi azalmıştı.

Kılıçdaroğlu, bir CHP klasiği olan tek adamlığı adım adım hayata geçirerek partiyi
elinde tutmayı başaracaktı. Şimdi "çözüm süreci"nde olanlara bakınca aynı operasyonun sürdüğü görülüyor.

HEDEFTEKİ 3 İSİM

Bu kez iki grubun popüler olma şansı var: "Ulusalcılar ve Yenilikçiler".
Sürecin doğası ve CHP genetiği düşünüldüğünde "ulusalcı" siyasi aktörlerin daha fazla öne çıkmaları mümkün. Öyle de oluyor.

Başta Baykal olmak üzere Muharrem İnce, Emine Ülker Tarhan ve hatta Birgül Ayman Güler gibi daha sert ve korku siyaseti yayan siyasi aktörler ön planda ve çok konuşuyorlar. Burada asıl önemli olan Kılıçdaroğlu'nun tavrı. Kılıçdaroğlu, bu kez hedefe "ulusalcıları" koymuş durumda. Onlardan daha ulusalcı bir çizgi izleyerek çözüm karşıtı bir politika izliyor. Bütün derdi de partinin tek sahibi olabilmek. Bu yüzden Türkiye'nin yüzyıllık sorunu çözülürken, hatta Parti Meclisi üyesi Gülseren Onanç'ın açıkladığı "CHP tabanı yüzde 63 destek veriyor" tespitine rağmen, Kılıçdaroğlu tabanın tam karşıtı bir siyaset izleyebiliyor.

PARTİNİN TEK HAKİMİ OLACAK

Görünen o ki Kılıçdaroğlu, bu operasyonuyla da kendisini küçümseyenleri bertaraf ettiği gibi ulusalcıları da susturup yenilikçilere benzetecek ve partinin tek hâkimi olacak.

Bu haber toplam 1944 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri