Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sabancı suikastı zanlısı Atina’da tutuklandı

12.02.2014 12:15
1996’da suikasta kurban giden Özdemir Sabancı’nın katillerinden İsmail Akkol ve DHKP-C lideri Hüseyin Fevzi Tekin’in de bulunduğu 4 kişi tutuklandı.

Yunanistan’ın başkenti Atina’da DHKP-C üyelerine düzenlenen operasyonda aralarında 1996’da suikasta kurban giden Özdemir Sabancı’nın katillerinden İsmail Akkol ve DHKP-C lideri Hüseyin Fevzi Tekin’in de bulunduğu 4 kişi tutuklandı.

Atina’nın Gizi semtinde düzenlenen operasyonda 18 yıldır kırmızı bültenle aranan Mustafa Duyar ve Fehriye Erdal’la birlikte Sabancı Suikastı'nı gerçekleştiren isim olan İsmail Akkol tutuklandı. Baskında ayrıca DHKP-C’nin lideri olan Hüseyin Fevzi Tekin ve geçtiğimiz yıl Mart ayında AK Parti Genel Merkezi'ne Lav silahlı saldırının zanlısı Murat Korkut ile ismi açıklanmayan bir kadın da tutuklandı.

 

İsa kod adlı İsmail Akkol’un bir çatı katında yaşadığı ve Mehmet isimli sahte kimlik çıkardığı ifade edilirken Akkol’un Yunanistan’da son dönemde yaşanan baskılar sonrası ülkeyi terk etmek zorunda kaldığı ifade edildi. Ele geçirilen isimlerden Hüseyin Fevzi Tekin’in ise 2008 yılında ölen Dursun Karataş’tan sonra örgütte lider konuma gelen isimlerden biri olarak anılıyor. Tekin 1999 yılında Fatih’te yaşanan bombalı eylemler sonrası tutuklanmış ölüm orucundan sonraysa şartlı tahliye olarak kayıplara karışmıştı. Tekin’in ayrıca Yunanistan üzerinden örgütü yönettiği de ifade edildi.

9 Ocak 1996’da DHKP/C militanları Fehriye Erdal, İsmail Akkol ve Mustafa Duyar tarafından düzenlenen suikastta Özdemir Sabancı’nın yanı sıra Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe de hayatını kaybetmişti.

Kaynak: İHA 

Bu haber toplam 6460 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri