Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Saddam heykelinin devrilme kurmacası

05.01.2011 12:19
Amerika'nın Irak'ı işgali sonrası Saddam'ın Firdevs Meydanı’nındaki heykelinin yıkılışı görüntüleri hafızlara kazınmıştı. Bu olayın perde arkası..

 

Vatan gazetesinin haberine göre, Amerikan New Yorker dergisi Irak’ın işgalinin en sembolik anlarından olan Saddam Hüseyin’in heykelinin Iraklılar tarafından devrilmesi olayının perde arkasını yazdı.

Bağdat’ın Firdevs Meydanı’ndaki heykel işgalden bir yıl önce Saddam Hüseyin’in 65’inci yaşını kutlamak için dikilmişti.

Dergi Amerikan ordusunda o gün görevli olan farklı rütbelerden kişilerle konuştu. Albay Bryan McCoy 9 Nisan 2003’te Bağdat’a girdiğinde önce tüm gazetecilerin konuşlandığı Filistin Oteli’ne gitti. McCoy’un devriye gezen erleri Firdevs Meydanı’nda birkaç Iraklıyı görünce onlara bir çekiç ve ip verdiler.

Iraklılar heykeli devirmeye çalışmak için uğraşmaya başladı. Ancak başarısız olduklarını görünce erler üslerine haber vererek yardım etmek için izin istedi. Albay McCoy o an düşündüklerini “Bunun büyük bir an olduğunu anladım.

Herkes oradaydı ve anın heyecanını yaşıyordu. ‘Tüm medya Iraklıların Saddam’ın heykelini devirmesini izliyor, haydi onlara yardım edelim’ diye düşündüm. Eğer yardım etmesek bir süre daha dener sonra sıkılıp giderlerdi” diye anlattı. McCoy’un emriyle meydana gelen çekici, heykelin devrilmesine yardım etti.

 

Kaynak:
Bu haber toplam 3326 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri