Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sadien: 'Kur'an'ı Allah için okuyorum'

13.05.2011 15:26
Abdurrahman Sadien, bir Kur'an âşığı. Sadien, "Allah'ın verdiği sesi Allah'ın kelamı yolunda kullanmak için sağlıklı olmak gerek." diyor.

Türkmen TERZİ'nin haberi

Abdurrahman Sadien, bir Kur'an âşığı. Dünyanın en güzel beldelerinden, iki okyanusu birleştiren Cape Town şehrinde yaşıyor. Evine ve çocuklarına çok zaman ayıramadığını, eşi Sümeyye Hanım'ın kendisinin boşluğunu doldurduğunu söylüyor. Sağlığına çok dikkat ediyor, ve "Allah'ın verdiği sesi Allah'ın kelamı yolunda kullanmak için sağlıklı olmak gerek." diyor.

Abdurrahman Sadien (51) Dünya Kur'an Okuma birincisi. Türkiye'ye defalarca gelen Sadien, Avustralya'dan Avusturya'ya Türklerin bulunduğu her yeri gezmiş. Türk dünyasından kendisine takdim edilen hediyeleri evinin en güzel köşesinde sergiliyor. Sadien ile Güney Afrika'nın Cape Town'da görüştük.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Sari Estate isimli küçük bir şehirde doğdum. Şehrin yüzde 95'i Müslüman'dı. 1980'de üniversiteye girdim ve makine mühendisi oldum. Mısır El Ezher Üniversitesi'nin Şeriat Fakültesi'nde okudum. Ayşe, Naime ve Nur kızlarım ve Muhammed, Hüseyin oğullarım. Nur ve Naime hafızlık için çalışıyorlar. Naime çok güzel Kur'an okuyor. O da benim gibi Türkiye'den davet alıyor. 4 Haziran'da kadınların organize ettiği bir program için gidecek.

Ne zamandır Kur'an okuyorsunuz?

9 yaşında topluluk önünde Kur'an okumaya başladım. 1966'da Johannesburg, Durban ve Cape Town'da Kur'an ziyafeti veren Şeyh Abdulbasit Samed'den çok etkilendim. Onun okuyuşu beni cezbetti ve bunca yıl devam edecek ruhu bir manada ondan aldım. Kendisi, bana bütün hayatımda örnek oldu.
Zaman - Cuma 

Bu haber toplam 4908 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri