Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sadullah Ergin'den Ricciardone'ye terör dersi

17.02.2013 13:43
Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile ABD Ankara Büyükelçisi Riccardione arasında çok ilginç bir diyalog yaşandı.

 

ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, DHKP-C tarafındangerçekleştirilen bombalı saldırıdan sonra Adalet Bakanı Sadullah Ergin'i ziyaret etti. Bu görüşmede çarpıcı bir diyalog yaşandığı ortaya çıktı. Takvim gazetesinden Hüsniye Oral'ın haberine göre,Ricciardone, Bakan Ergin'e "Terörle mücadelede işbirliğini artıralım" dedi.

"GOOD MORNING MR. AMBASSADOR"

Sadullah Ergin ise "Good Morning Mr. Ambassador! (Günaydın Sayın Büyükelçi). Keşke canınız yanmadan önce gelseydiniz. Büyük geçmişolsun. Biz samimi işbirliğine her zaman açığız" diye karşılık verdi. Ergin, Büyükelçi Ricciardone ile sohbetinde şunları da söyledi: "Geçen yıl sonunda Büyükelçiliğinizde CPJ (Gazeteciler Koruma Komitesi) üyelerini ağırladınız. New York merkezli o komitenin raporunda, gazeteci olduğu için tutuklandığı öne sürülen, bizim kayıtlarımıza göre 'bombacı' olduğu sabit isimler de vardı. İşte onların arkadaşları elçiliğinize yönelik saldırıyı gerçekleştirdiler. Büyük geçmiş olsun."

ORTAK HAREKET EDİLECEK

Adalet Bakanı ile ABD elçisi arasındaki diyalog "işbirliği" de uzlaşma ile sonuçlandı. Buna göre Türkiye ve ABD, DHKP-C'lileri yargı önüne çıkarmak için ortak hareket edecek. Saldırıyla ilgili kanıtlar, iki ülkede de yargıya taşınarak zanlıların mahkum edilmesi sağlanacak.

 

* DHKP-C saldırısının ardından iki ülke arasındaki işbirliğinin, diğer terör örgütlerine yönelik olarak da süreceği belirtiliyor. Özellikle PKK'nın lojistik desteğinin kesilmesini sağlama konusunda ortak çalışmanın artırılacağına dikkat çekiliyor.

TUNCAY HALA TEDAVİ ALTINDA

DHKP-C'li canlı bomba Ecevit Şanlı'nın elçiliğe yaptığı intihar saldırısında güvenlikçi Mustafa Akarsu hayatını kaybetti. Gazeteci Didem Tuncay yaralandı. Olayda bir gözünü kaybeden Tuncay'ın tedavisi sürüyor.

Bu haber toplam 1668 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri