Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sağlık Bakanlığı bu 3 ilacı toplatıyor!

18.12.2011 12:44
Sağlık Bakanlığı, Clavis panax, Clavis ve Klavis panax isimli ürünlerin, gerçeğe aykırı beyanlarda bulunularak satıldığını belirtti ve toplatılmasına karar verdi.

Sağlık Bakanlığı, ''Clavis panax'', ''Clavis'' ve ''Klavis panax'' isimli ürünlerin, gerçeğe aykırı beyanlarda bulunularak satıldığını belirtti. Ürünlerin toplatılmasını kararlaştıran Bakanlık, ürün reklamlarının da acilen durdurulması için RTÜK’e bildirimde bulundu.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Dr. Mustafa Eraslan’ın "Clavis" ve "Clavis panax", Dr. Ömer Coşkun’un ise "Klavis panax" isimli ürünlerle, bazı televizyon ve radyo kanalları ile internet sitelerinde endikasyon belirtip, gerçeğe aykırı beyanlarda bulundukları keydedildi.

Açıklamada Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Danışma Komisyonu’nun konuyla ilgili yaptığı toplantıda konuyu değerlendirdiği ve bazı kararlar aldığı ifade edildi.

Buna göre, komisyonun kararında, "Clavis panax", "Clavis" ve "Klavis panax" isimli ürünlerin, Dr. Mustafa Eraslan ve Dr. Ömer Coşkun isimli şahıslar tarafından, endikasyon belirtilerek satış ve tanıtımlarının yapıldığı, bu nedenle belirtilen hususlar göz önünde bulundurulduğunda, olası sağlık problemlerinin de önlenmesi amacıyla "Clavis panax" da dahil olmak üzere, "Clavis" markalı ürünlerin ve "Klavis Panax" isimli ürünün piyasadan toplanması karar verildi.

Söz konusu ürünlerin mühür altına alınarak satışının engellenmesi için il valiliklerine, her türlü reklamın acilen durdurulması için de RTÜK’e bildirimde bulunulduğu kaydedildi.

PANAKS MAHKEMELİK OLMUŞTU

"Clavis panax" ve "Klavis panax" taklitçilikten mahkemelik olmuş, mahkemenin atadığı 2 bilirkişi 'K' harfiyle başlayan panaxın 'C' harfiyle başlayan orjinal panaxın taklidi olduğuna hükmetmişti. Yapılan ihtar ve uyarılara rağmen sahte ve taklit ürünlerin dağıtımı ve reklamları sürünce mahkeme karararıyla taklit ürünler için toplatma kararı çıkartılarak, İstanbul Bakırköy 2. Sulh Ceza Mahkemesi taklit panax üretip satan yerler için arama ve el koyma kararı almıştı.

KALP VE DAMAR HASTALIKLARI İÇİN KULLANILIYORDU

Sözkonusu ilaçlar, damar tıkanıklığı problemlerine destek ürün olarak kullanılıyor. İlacın tansiyonu düzenlediği ve kalp basıncını optimum düzeye düşürdüğü iddia edilirken, vucüttaki cinsel hormon düzeyini de düzenlediği ileri sürülüyordu.
 

Bu haber toplam 4046 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri