Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sağlıkta Yeni Bir Dönüşüm Hamlesi

19.09.2013 01:14
Ankara’ya yapılacak olan ilk Şehir Hastanesi’nin temel atma töreni Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleştirildi.

Törende yaptığı konuşmada, “Bu proje benim 11 yıllık hayalimdi” diyen Başbakan Erdoğan, insanı odak alan yeni bir dönüşüm hamlesi başlattıklarını söyledi. 4 bin 376 yatak kapasiteli ilk şehir hastanesi 30 ayda tamamlanacak.
 
Ankara’ya yapılacak olan ilk Şehir Hastanesi’nin temel atma töreni Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleştirildi.

“BÜYÜK ÜLKE OLABİLMEK İÇİN DEVLET VATANDAŞINA SAHİP ÇIKACAK”

Törende konuşan Erdoğan, belirledikleri 2023 hedefleri arasında dünyanın en büyük 10 ülkesi içerisine girmenin de bulunduğunu söyledi. Erdoğan şunları kaydetti: “Büyük olmak, büyük ülke, büyük devlet olmak sadece rakamlarla, sadece grafiklerle, ekonomik verilerle ölçülemez. Dünyanın en büyük, en güçlü ekonomisine sahip olun, bunu insanınıza yansıtamıyor, insanınıza bunu bir hizmete çevirip sunamıyorsanız o büyüklük sadece kağıt üzerinde kalır. Büyük bir devlet, büyük bir ülke olmak için demokrasiniz de büyük olacak. Hukukunuz büyük olacak, yani tarafsız olacak; hızlı şekilde, tatmin edici şekilde adalet dağıtacak, gelecek tasarımlarınız büyük olacak yani genç ve sağlıklı eğitimli bir nesle sahip olacaksınız. Büyük bir ülke olabilmek için devletinizin sosyal yönü güçlü olacak, devlet insanına sahip çıkacak, insanını koruyacak, temel ihtiyaçlarını temin edecek.”

“HER ŞEY İNSAN İÇİN”

Kanuni’nin “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” sözünü hatırlatarak “Mesele bu. Vatandaşımıza bir sağlıklı nefes aldırabilmek için bizim ecdadımız devleti feda etmeyi göze almış bir devlettir” diyen Erdoğan, “2023’te dünyanın en büyük ülkelerinden olmak derken reformlarımızı da bu anlayış doğrultusunda gerçekleştiriyoruz. Demokratikleşme paketini gerçekleştiriyoruz. Ay sonuna kadar geniş bir basın toplantısı ile bizzat şahsım bu paketi açıklayacağız. Burada da halkımızın birçok beklentisini giderecek başlıkların olduğunu göreceksiniz. Zira yola çıkarken dedik ki; her şey insan için. Ve insanı devletin önüne çıkaran bir anlayışı benimsediğimizi AK Parti iktidarı olarak ifade ettik. Bunlar hep bunun adımlarıdır” dedi.

“TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNİ İNŞA EDİYORUZ”

Erdoğan, şöyle devam etti: “Şurada gördüğünüz tüm dev tesisler iktidarımızın ürünleridir. Bütün bu çevredeki şu anda özel sektöre ait yatırımlara bakın bunu görürsünüz. Çünkü hepsi artık önünü görüyor, istikrarı gördüğü için biz de yatırımlarımızı yapıyoruz, onlar da yapıyor. Daha da bunun arkası gelecek. Sağlıklı, huzurlu, eğitimli nesiller yetiştirmek suretiyle Türkiye’nin geleceğini sağlam temeller üzerine inşa ediyoruz. Bir ülkenin kalkınması, ilerlemesi iç şartlar kadar dış şartlarla da yakından ilgilidir.”

ERDOĞAN: “11 YILLIK HAYALİMDİ”

Şehir Hastaneleri projesinin kendisinin 11 yıllık hayali olduğunu söyleyen Erdoğan, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Temel Atma Töreni’nde konuştu. Kendisinin istisna durumlar dışında prensip olarak temel atma törenlerine katılmadığını belirten Erdoğan, “Şehir Hastaneleri Projesi benim 11 yıllık hayalim ve bu büyük hayali gerçeğe dönüştürürken temel atma heyecanını da bizzat yaşamak istedim. Önümüze çıkan, çıkartılan tüm engelleri aşarak projeyi fiilen başlatma, temel atma aşamasına getirmiş olmanın memnuniyetini hep birlikte yaşıyoruz” diye konuştu. Erdoğan, “Hastayı daha da hasta hale getiren, yoran, bezdiren bir sağlık hizmeti anlayışını 11 yıllık dönüşüm içinde ortadan kaldırmıştık. Şimdi bu şehir hastaneleriyle sağlık hizmetinin kalitesini daha da artırıyor, bütün imkanları bir araya topluyor, hizmet alımını, hizmet sunumunu çok daha kolaylaştırıyoruz. 15 şehir hastanemizi tamamladığımızda ben inanıyorum ki Türkiye’de sağlık hizmeti yeni bir dönüşüm evresini daha geride bırakmış olacak ve belki de yurt dışından da buralara hastalar alacağız” dedi.

“GÜÇLÜNÜN HAKLI DEĞİL, HAKLININ GÜÇLÜ OLDUĞU BİR DÜNYAYA İNANDIK”

Suriye krizine de değinen Başbakan şöyle devam etti: “Bugün burada bir kez daha vurgulamakta fayda görüyorum. Bizim Türkiye olarak hiçbir ülkenin topraklarında gözümüz yok, kimsenin içişlerine karışmak gibi niyetimiz yok. Konu artık bölgeyi ilgilendiriyor. Türkiye’yi hedef alan saldırılara müsamaha göstermiyor ve göz yummuyoruz. Türkiye’yi kaosa çekmek yönündeki girişimleri son derece hassas bir şekilde takip ediyor, soğukkanlı şekilde yapılması gerekenleri de yapıyoruz. Türkiye’ye yapılan fiili saldırılara cevap verdiğimiz gibi Türkiye içindeki kaos ve kışkırtma girişimlerine karşı hoşgörümüz olamaz; onlara da gereken cevabı veriyoruz. Biz her zaman sağduyunun yanında olduk, adaleti gözettik, hakkı gözettik. Biz güçlünün haklı olduğu değil, haklının güçlü olduğu bir dünyaya inandık ve böyle bir dünyanın mücadelesini verdik. Bundan sonra da aynı şekilde hareket edecek ve aynı ilkeli tavrımızı yürüteceğiz. Umuyor ve inanıyorum ki hiç kimse de Türkiye’nin sabrını ve soğukkanlılığını test etmeye kalkışmasın. Zira böyle bir yanlış karşısında gerekli karşılığı vermekten çekinmeyiz.”

30 AYDA BİTİRİLECEK

Erdoğan, sözleşmeye göre 42 ay içerisinde kampüsün yapımının tamamlanacağını belirterek, “Fakat şimdi Türk’e bu yakışmaz. Dolayısıyla bunu şöyle öne çekmemiz lazım. Şimdi ‘36 ay’ diyor, müteahhit firma. Bakanım da diyor ki 30 ayı geçmemeye çalışıyoruz. Burada 24 saat mesai esasına göre çalışılmalı. Aynı anda diğer bölümlerde çalışmalar baylaşacaktır. Zaten proje hazırdır. Proje üzerinde aynı anda diğer mahallerde de çalışmalara başlamak suretiyle bu işi sürdürmeliyiz. Azmin elinden bir şey kurtulmaz” dedi. Bunun üzerine, firma yetkilisi de “Sizden alacağımız enerjiyle, söz veriyoruz, 24 saat nefesimizle çalışacağız. Hedefimiz 36 aydı, 30 ay başımız üstüne” diye konuştu.
Erdoğan, firma yetkilisinin verdiği söz üzerine, “İnşallah bu 2016’nın Nisan’ı demektir. 2016’nın Nisan ayında bu büyük kampüsü, şehir hastanesini hep birlikte açacağız, hayırlı olsun”  ifadesini kullandı. Törene, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Şahin ve Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ve Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

Törende, vatandaşlar tarafından açılan “Liderlerin lideri, yüzyılın adamı mücahit Recep Tayyip Erdoğan” yazılı pankart da dikkat çekti. Başbakan Erdoğan’ın konuşması sırasında, “Dik dur eğilme”, “Türkiye seninle gurur duyuyor” şeklinde sloganlar atıldı.

yeniakit

Bu haber toplam 1460 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri