Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Said-i Nursi'nin Naaşı Nerede?..

05.05.2011 12:32
Said Nursi'nin cenazesi Urfa'dan nakledilirken uçaktan atıldığı yönündeki iddialara bugün bir yenisi eklendi. Nursi, Akdeniz'e atılmış ve bu TBMM kayıtlarına geçmiş! İşte ayrıntılar...

Hürriyet'ten Yalçın Bayer'in yazısının ilgili bölümü...

Gazeteci yazar Erbil Tuşalp, Said-i Nursi’nin öldükten sonra Akdeniz’e atıldığı yazısı üzerine, bir katkı vermek istediğini söyledi.

Tuşalp, “Benim anımsadığıma göre Said-i Nursi’nin cesedinin Akdeniz’e atıldığı 19 yıl önce TBMM tutanaklarına geçti. Nursi’nin sadece cesedi aranmayacak, itibarı da iade edilecekti.”

Anlatımına devam ediyor:

“Sorun TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na 27.4.1992 tarih 2614/1019 sayılı başvuru ile gündeme getirildi.Anlaşılması güç ama SHP’li üyeler Nâzım Hikmet’in itibarının iadesine karşılık Said-i Nursi’nin itibarının iade edilebileceği pazarlığında RP’lilerle anlaştı.

Komisyon üyeleri Halil İbrahım Çelik, Mahmut Orhun ve Hasan Mezarcı’dan oluşan alt komisyonun hazırladığıraporda “Said-i Nursi’nin ‘Bir tarikat şeyhi olmadığı’ savına yer verildi. Raporda bilim adamlarından yapılanalıntılar vardı. Örneğin Prof. Ali Fuat Başgil’e göre ‘Nurculuk’ zararsız bir dini akımdı. Said-i Nursi asla bir tarikatşeyhi değildi. Belki çağın şart kıldığı zihniyetin ne olabileceği yollarını, İslam’ın ezeli ve ebedi ilhamı olan Kuran’ı Kerim’den arama hareketinin bir mürşidiydi.”

Said-i Nursi’nin TBMM’de savunulmasına daha sonraki yıllarda da devam edildi. TBMM İnsan HaklarıKomisyonu’nda yapılan oylamada “Said-i Nursi’nin naaşının akıbetinin araştırılması ve itibarının iade edilmesineilişkin rapor” 5’e karşı 6 oyla kabul edildi. (24 Şubat 1993)

Sonra ne mi oldu? Tuşalp “Yasama yılı bitince de de kadük olup gitti, yani bir daha gündeme gelme şansı ortadan kalktı” diyor. 

Bu haber toplam 4008 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri