Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

1 Nisan'da dikkat edin!

30.03.2011 14:32
1 Nisan yaklaşıyor. Siz siz olun hazırlıksız yakalanmayın, hiç ummadığınız bir anda büyük bir şakaya maruz kalabilirsiniz. İşte 1 Nisan'da bu şakalara yakalanmayın..

Taha Sağlam'ın haberi

Şaka severlerin merakla beklediği 1 Nisan geldi kapıya dayandı. Dostlarınızın, iş arkadaşlarınızın, eşinizin ya da ailenizin, arkasından kahkahaların yükseleceği '1 Nisan şakası' ile karşılaşabilirsiniz.

Peki, sabah uyandıktan gece uyuyacağımız ana kadar sıklıkla duyacağımız herkese, herşeye şüpheyle bakacağımız ve her türlü şakanın serbest olduğu bu gün nereden geliyor.

1 Nisan Şakasının Kökeni

Her ne kadar Roma İmparatoru Julius Caesar (Sezar) milattan önce 46 yılında takvimin başlangıcını Ocak ayı olarak ilan ettiyse de, 16. yüzyılın ortalarına kadar Avrupa'da yeni yıl geleneksel olarak, bahar aylarının başlangıç tarihi olarak da kabul edilen, Mart ayının 25'inde başlardı.

1564 yılında Fransa Kralı IX. Charles, takvimi değiştirerek yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe aldı. O zamanki iletişim şartlarında bazı insanların bundan haberi olmadı, bazıları ise bu kararı protesto etmek amacıyla eski adetlerine devam ettiler. l Nisan'da partiler düzenlediler, birbirlerine hediyeler verdiler.

Diğerleri ise bunları Nisan aptalları olarak nitelendirip bu güne 'Bütün Aptalların Günü' adını verdiler. Bu günde diğerlerine sürpriz hediyeler verdiler, yapılmayacak bir partiye davet ettiler, gerçek olması mümkün olmayan haberler ürettiler.

Yıllar sonra takvimin ayları yerine oturup, Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar l Nisan gününü kendi kültürlerinin bir parçası olarak görmeye başladılar. Adeti gittikçe süsleyerek, zenginleştirerek ve yaygınlaştırarak devam ettirdiler. Bu adetin İngiltere'ye ulaşması yaklaşık iki yüzyıl sürdü, oradan da Amerika'ya ve bütün dünyaya yayıldı.

1 Nisan şakalarının sembolünün 'Nisan Balığı' olmasının nedeni ise Mart ayının sonlarına doğru, Güneş'in Balık Burcu'nu terk ediyor olmasıdır.

İŞTE 1 NİSAN'DA YAPILAN BAZI ŞAKALAR...

 

Bu haber toplam 2336 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri