Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sakarya’da Suriye’deki katliam protesto edildi

23.04.2011 20:44
Sakarya Adalet Girişimi 294. Hafta basın açıklamasında Suriye’de Beşar Esad yönetimi tarafından halkın katledilmesine tepki gösterilirken, yeni anayasada vesayetçi ve yasakçı bir anlayışın kabul edilemeyeceği söylendi

Adalet ve Özgürlükler Platformu’nun bileşeni olarak eylemlerine devam eden Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu, 294 . hafta basın açıklamasını Suriye’de halka dönük katliamlarla Türkiye’de inanç ve ifade özgürlüğünün önündeki engellere ayırdı. Platform adına Vahdet Vakfı Sakarya Şubesi’nin yaptığı açıklamada Suriye’de bir süredir devam eden gösterilerde halka karşı Beşar Esad yönetimi tarafından uygulanan şiddetle ilgili “Başta Suriye olmak üzere, halkına ateş açan, masum insanları katleden ülkelerin zalim yöneticilerini buradan telin ediyoruz. Filistin ve Gazze’de, Siyonist İsrail tarafından yıllardır masum halka karşı sürdürülen katliamlara sessiz kalan; gerek Amerika, gerekse Avrupa birliği ülkelerinden bu katliama katılan ülkeleri de aynı şekilde kınıyoruz ve İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) ve Arap Birliği Ülkelerini olaylara bigane kalmamaları konusunda kendilerini göreve davet ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

İnanç ve İfade Özgürlüğü şart!

Gazze’de karanlık bir komplo sonucu öldürülen insan hakları aktivisti Vittorio Arrigoni’nin “İnsan kalın” mesajını İngilizce ve Türkçe yazılı dövizlerde taşıyarak kendisini unutmayan Sakarya Adalet Girişimi, 394. Hafta açıklamasında inanç ve ifade özgürlüğüne ilişkin de şöyle denildi: “Bir taraftan “Kutlu Doğum Haftası” düzenleyerek Peygamber efendimiz (sav)’in hayatından övgüyle bahseden, diğer yandan Başörtüsü, düşünce ve inanç özgürlüklerine duyarsız kalan Parti mensuplarının, bu konuları seçim malzemesi olarak kullandıklarını müşahede etmekteyiz. Hiç de etik olmayan bu tür düşünce ve uygulamalardan vazgeçilerek bu sorunlara acil çözümler üretilmelidir. Vesayet sistemlerinin bir ürünü olan anayasaların değiştirilerek, sivil yapılanmanın düzenleyeceği ve içinde düşünce, inanç ve ifade özgürlükleri ile özellikle başörtülü bayanların hak ve hukukunu ihlal eden eğitim ve çalışma eşitliği önündeki adaletsiz ve keyfi uygulamalara son verecek yeni anayasal düzenlemelere gidilmelidir.” 

SAKARYA ADALET GİRİŞİMİ BAŞÖRTÜSÜ PLATFORMU 294. BASIN AÇIKLAMASI

Sayın basın mensubları, kıymetli katılımcılar; Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu adına hepinize hoşgeldin der, katılımlarınız için teşekkürlerimizi sunarız.

Gerek Türkiye’de, gerekse dünyada, önemli olaylar, önemli gelişmeler cereyan etmektedir. Seçim hareketliliğinin başladığı şu günlerde, gerek yeni anayasa düzenlemeleri, gerekse hak ve özgürlüklerin göndemi işgal ettiği Türkiye’de, her zaman olduğu gibi, yine hak ve özgürlüklerin önündeki engellerin kaldırılması yönündeki taleplerimiz devam edecektir.

Bir taraftan “Kutlu Doğum Haftası” düzenleyerek  Peygamber efendimiz (sav)’in hayatından övgüyle bahseden, diğer yandan Başörtüsü , düşünce ve inanç özgürlüklerine duyarsız kalan Parti mensublarının, bu konuları seçim malzemesi olarak kullandıklarını müşahede etmekteyiz.

 Hiç de etik olmayan bu tür düşünce ve  uygulamalardan vazgeçilerek bu sorunlara acil çözümler üretilmelidir.

Hak ve özgürlükler hiç bir şekilde engellenemez ve seçim malzemesi olarak kullanılamaz. Böylesi bir duruma asla razı olmayacağımızı ve kesin bir tavırla karşı çıkacağımızı bildiririz.

Vesayet sistemlerinin bir ürünü olan anayasaların değiştirilerek, sivil yapılanmanın düzenleyeceği ve içinde düşünce, inanç ve ifade özgürlükleri ile, özellikle başörtülü bayanların hak ve hukukunu ihlal eden eğitim ve çalışma eşitliği önündeki adaletsiz ve keyfi uygulamalara son verecek yeni anayasal dözenlemelere gidilmelidir.  Dolayısıyla taleplerimizi tekrar buradan yetkililere ve kamuoyunun gündemine arz ediyoruz :

-          Düşünce , inanç ve ifade özgürlüklerinin önündeki tüm engellerin kaldırılması,

-          Hukuki bir statüsü olmayan keyfi uygulamalara zemin hazırlayan kanunlara son verilmesi,

-          Eğitim hakkı ve çalışma özgürlüğünü ortadan kaldıran, hakkında kanuni bir engel de bulunmayan “Başörtüsü” zulmüne son verilmesi,

-          Kur’an Kurslarına getirilen 12 yaş sınırının kaldırılması.

Diğer yandan, başta Suriye olmak üzere, halkına ateş açan, masum insanları katleden ülkelerin zalim yüneticilerini buradan telin ediyoruz.

Filistin ve Gazze’de, Siyonist İsrail tarfından yıllardır masum halka karşı sürdürülen katliamlara sessiz kalan; gerek Amerika, gerekse Avrupa birliği ülkelerinden bu katliama katılan ülkeleri de aynı şekilde kınıyoruz ve İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) ve Arap Birliği Ülkelerini olaylara bigane kalmamaları konusunda kendilerini göreve davet ediyoruz.

Basın açıklamamızı burada bitirirken, haftaya tekrar buluşmak ümidi ile hepinize teşekkürlerimizi iletiriz.

Kaynak:
Bu haber toplam 1780 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri