Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Saldıray Berk'e hapis kararı çıktı

25.10.2011 22:45
Eski 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk, 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Erzincan eski 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk'e 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. Orgeneral Saldıray Berk'in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'ye hakaret ettiği iddiasıyla Kemaliye’de görülen davası sona erdi. Kemaliye Adliyesi Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davada, emekli Orgeneral Saldıray Berk’e, ‘Devlet Büyüğüne Hakaret Etmek'ten 11 ay 20 gün hapis cezası verildi.

Saldıray Berk, 5 yıl içerisinde her hangi bir suçtan ceza alırsa verilen karar uygulamaya konulacak. Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyüne 2008 yılında ziyarette bulunan dönemin 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in köy kahvehanesinde; "Başbakan'ın memleketi sattığını biliyor musunuz?" dediği iddia edildi.

Bunun üzerine harekete geçen Başbakan Erdoğan’ın avukatları Org. Berk hakkında dava açmıştı. Dosyanın 30 Aralık'ta Kemaliye Cumhuriyet Savcılığı'na ulaşmasının ardından aynı gün Cumhuriyet Savcısı Ramazan Temel, TCK'nın 125/3A ve 125/4. maddeleri uyarınca, "Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret" ve "Alenen hakaret" suçları ile hazırladığı iddianameyi Sulh Ceza Mahkemesi'ne iletmiş, Sulh Ceza Mahkemesi'nin iddianameyi kabul etmesinin ardından Org. Berk hakkında 1 yıl 4 aydan 2 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemi ile dava açılmıştı.

Davanın ilk duruşması 16 Şubat tarihinde Kemaliye Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülmüştü. Kemaliye Adliyesi Sulh Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen duruşmada mahkeme heyeti, Saldıray Berk hakkında 11 ay 20 gün hapis cezası verdi.

Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Emekli Orgeneral Saldıray Berk’in alenen hakaret etmediği gerekçesi ile şikayetini avukatları aracılığı ile geçtiğimiz hafta geri aldığı ve mahkemeye gönderildiği öğrenildi. Davaya her iki taraftan kimse katılmadı.

Bu haber toplam 2598 defa okunmuştur
Hem nalına hem mıhına lütfen!
Alp Eren
Evet doğru! Halk desteğiyle kurulmuş bir hükümeti ve onun başındaki lideri mesnetsiz biçimde suçlamak hem deli saçmalığı hem de edepsizce bir davranış biçimidir şüphesiz. Ancaaaaak... Bir de ancak var ki o da üzerinde düşünülmesi gereken bir ayrıntı. Bu ülkede kast ettiğiniz partinin maliye bakanlığını yapmış biri "babalar gibi satarım" gibi bir üslupla dile getirilen eleştirilere yanıt verdiyse ya da "toprak satın alıyorlarsa alıp götürmüyorlar ya" dediyse biri (kim olduğunu anımsarsınız),işte orada da ülkücü bir Türk genci olarak şahsen benim gözümde bu tür şahısların itibarları ve güvenilirlikleri alt üst olur ki bence siz de (ister liberal, ister muhafazakar, ister sosyal demokrat vs. olun) madalyonun diğer yüzünü de görüp hem nalına hem de mıhına düsturuna uygun hareket ederseniz belli bir dünya görüşünü benimsemiş olmanın yanı sıra hakkaniyete uygun neticeler ortaya çıkarırsınız. Selam ve dua ile...
26 Ekim 2011 Çarşamba 13:49
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
çok vahim
Turan HACIMEMİŞOĞLU
Halkın seçtiği bir partiyi ve onun oluşturduğu meşru bir hükümeti ülkeyi satmakla suçlamak deli saçmalığından başka bir şey değildir.Bir askerin nasıl böyle konuştuğunu,ne tür bir ruh halinde bu konuşmayı yaptığını anlamak zor.Hükümete ve Başbakana hakaretten öte Türk Milletine yapılan hakaret çok daha vahimdir.
26 Ekim 2011 Çarşamba 07:32
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri