Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şalit, Mısırlı yetkililerin elinde

18.10.2011 11:03
Hamas, İsrailli asker Gilad Şalit'in Gazze'den Mısır'a geçtiğini açıkladı.

 İsrail-Hamas tutuklu takası anlaşması çerçevesinde serbest bırakılan Filistinlilerin bir kısmının başka bir ülkeye gönderileceği Kahire havaalanında geniş güvenlik önlemleri alınıyor.

Bir Mısırlı istihbarat kaynağı, hükümetin güvenlik önlemlerini artırdığını belirtti.

Aynı kaynak, anlaşma çerçevesinde başka ülkelere gönderilecek 40 Filistinlinin naklinin yapılacağı Kahire havaalanında güvenlik durumunun olağanüstü durum seviyesine çıkarıldığını söyledi.

İstihbarat kaynağı, tutukluların Türkiye, Suriye ve Katar'a gönderileceğini, bu kişilerin seyahatleriyle ilgili muamelelerin Hamas lideri Halid Meşal tarafından denetlendiğini ifade etti.

- İsrail ile Hamas arasındaki tutuklu takası çerçevesinde, İsrailli asker Gilad Şalit'in Mısırlı yetkililere teslim edildiği haberleri kesinleşti.

Şalit'in kısa bir süre içinde İsrail tarafına geçirilmesi bekleniyor.

Kanal 2 televizyonunun Arap konularıyla ilgili muhabir-yorumcusu Ehud Yaari, Mısır'daki kaynaklarına dayanarak, Şalit'i Hamas'ın askeri kanadının komutanı Ahmed El Cabari'nin, bizzat kendisinin Mısırlılara getirdiğini belirtti.

Hamas sözcülerinden Fevzi Barhum, Şalit'in Mısırlılara teslim edildiğini doğrulayarak, takas anlaşmasının ilk aşamasının "başarıyla tamamlandığını" belirtti.

- Türkiye serbest bırakılacak Filistinliler için uçak gönderecek.

- İsrail ile Hamas arasında Kahire'de dolaylı görüşmeler yoluyla imzalanan ve İsrailli asker Gilad Şalit karşılığında 1027 Filistinli tutuklunun serbest bırakılmasını öngören takas anlaşmasının, Şalit ve 477 Filistinli tutuklunun değiştirilmesini kapsayan ilk bölümü başladı.

Hamas, İsrailli asker Gilad Şalit'in Gazze'den Mısır'a geçtiğini açıkladı.

İsrail ile Hamas arasındaki takas anlaşması çerçevesinde serbest bırakılacak Filistinlilerden bir bölümünün Türkiye'ye geleceği bildirildi.

Filistinli tutukluların aileleri Refah sınır kapısına gelmeye başladı

srail ile Hamas arasında varılan anlaşma uyarınca serbest bırakılacak Filistinli tutukluların aileleri ve yetkililer, Refah sınır kapısına gelmeye başladı.

Serbest bırakılacak 477 Filistinliden 294'ü Gazze'ye gönderilecek. Gazze'ye Mısır ile sınırı olan Refah'tan girecek olan Filistinliler burada resmi bir heyet ve aile üyeleri tarafından karşılanacak.

Kızılhaç yetkililerinin de geldiği Refah'ta hareketlilik yaşanıyor. 

Güvenlik ise Hamas hükümetine bağlı polis teşkilatı ve yine Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları tarafından sağlanıyor.

Bu arada, Gazze'deki yönetimin Başbakanı İsmail Haniye, Refah sınır kapısına geldi. Haniye, sınır kapısındaki binaya girerken iki eliyle uzun süre zafer işareti pozu verdi.

Bu haber toplam 1654 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri